Ultima oră
Incredibil, dar adevărat! Unul dintre cei mai mari fani CFR Cluj este născut în Columbia Incredibil, dar adevărat! Unul dintre cei mai mari fani CFR Cluj este născut în Columbia
Radu Benea şi Nicolas Benea, la startul Trofeului Mihai Leu de la Hunedoara Radu Benea şi Nicolas Benea, la startul Trofeului Mihai Leu de la Hunedoara
Meciul demonstrativ dintre Floyd Mayweather şi grecul Zambiadis a fost anulat. Care este motivul

Meciul demonstrativ dintre Floyd Mayweather şi grecul Zambiadis a fost anulat. Care este motivul
Jucătorul care s-a înţeles cu Tottenham! Cine va fi noul coleg al lui Radu Drăguşin Jucătorul care s-a înţeles cu Tottenham! Cine va fi noul coleg al lui Radu Drăguşin
Cele patru românce de pe tabloul principal de la Wimbledon şi-au aflat adversarele
Cele patru românce de pe tabloul principal de la Wimbledon şi-au aflat adversarele
Epassy pleacă de la Dinamo! Negocieri cu o rivală din SuperLiga Epassy pleacă de la Dinamo! Negocieri cu o rivală din SuperLiga

Încă un club de tradiţie e în pericol! Are nevoie de 1,5 milioane de euro până la sfârşitul lunii pentru a se salva

Poli Iași Publicat de Daian Cutu pe 12 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Politehnica Iaşi a avut un sezon foarte complicat în Liga 2. Gruparea moldavă a jucat în play-out, unde a terminat pe locul 4, în Grupa A. Problemele de ordin financiar sunt mult mai mari însă decât cele sportive.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38236/22441562/1/cs-afumati-sepsi-osk-sfantu-gheorghe-liga-2-casa-pariurilor-23-11-2025.jpg

 

Pentru a se putea înscrie în sezonul viitor al ligii secunde, clubul are nevoie de 1.5 milioane de euro din partea unui investitor privat. Suma reprezintă achitarea salariilor restante, precum şi diverste taxe către stat.

Managerul executiv al clubului, Florian Briaur, a ţinut să îi liniştească pe fani şi a explicat că există discuţii cu mai mulţi investitori privaţi şi speră ca până la finele lunii problemele să fie rezolvate.

”Eu am încredere că până la finalul lunii vom ajunge la un acord cu cei cu care discutăm. Sunt trei firme din străinătate şi una din România. Eu sper ca până la finalul lunii mai să ajungem la un punct de vedere comun. Va fi foarte greu după aceea, timpul e scurt, echipa trebuie să se reunească, trebuie înscrisă în noul sezon de Liga 2 şi avem nevoie de timp pentru a putea pregăti viitorul sezon. Până la 31 mai ar trebui să avem deja un parteneriat semnat, pentru a trece la pasul următor.

În acest moment, decizia este la firmele cu care am discutat. Cu trei firme avem discuţii avansate, o a patra a apărut pe ultima sută de metri. Nu pot să estimez eu şansele, pentru că banii sunt la ei, dar din punctul de vedere al clubului am făcut toate demersurile necesare pentru finaliza cât mai curând aceste tratative”,
a explicat Briaur, pentru TVR Iaşi.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Poli Iași

Ultimele articole Toate articolele