VIDEO | Farul - CFR Cluj 5-1. Dobrogenii fac recital în duelul fostelor campioane VIDEO | Farul - CFR Cluj 5-1. Dobrogenii fac recital în duelul fostelor campioane
CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A la feminin CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A la feminin
Emma Răducanu, eliminată de liderul WTA Iga Swiatek în sferturi la Stuttgart Emma Răducanu, eliminată de liderul WTA Iga Swiatek în sferturi la Stuttgart
Mesaj pentru Horia Tecău Mesaj pentru Horia Tecău
Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie
VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj

FOTO | FCSB, repriză de coşmar în Danemarca. Octavian Popescu şi Miculescu, erori grave la golurile lui Silkeborg

FCSB Publicat pe 6 oct 2022

FCSB a rezistat doar trei minute în Danemarca, la meciul cu Silkeborg, din etapa a treia a grupelor Conference League 2022/2023. Vicecampioana a cedat la o fază banală plecată de la o greşeală de logică şi te tehnică a lui Octavian Popescu.

Pentru că a pierdut clar lupta pentru un post de titular în meciurile care chiar contează, Octavian Popescu s-a aflat printre jucătorii care au primit o nouă şansă în partida Silkeborg - FCSB. Responsabilizat cu banderola de căpitan şi trimis pe poziţia preferată, în banda stângă a atacului, tânărul mijlocaş ofensiv a reuşit contraperformanţa de a sta la baza golului înscris de Klynge după nici 180 de secunde.

Coborât în sprijinul liniei de fund pe un atac poziţional al adversarilor, Popescu a recuperat o minge în faţa propriului careu, a ridicat capul pentru a lansa contraatacul, însă o fractură de logică a dat, practic, peste cap întreg planul pus la cale de Nicolae Dică. Tavi a pasat scurt, pentru Dumiter, dar nu a făcut altceva decât să bage mingea în centru, fără forţă şi fără precizie.

Brink a recuperat, a deschis jocul la margine pentru Jorgensen, iar centrarea acestuia l-a găsit în careu pe Klynge, care l-a păcălit pe Târnovanu cu o finalizare la colţul scurt. O fază simplă, dar care nu putea prinde defensiva roş-albaştrilor descoperită dacă Popescu nu greşea flagrant într-o fază în care ar fi trebuit fie să scoată mingea la margine, fie să încerce o lansare lungă.

Miculescu, şi el neinspirat

O altă gafă de proporţii a unui jucător ofensiv al celor de la FCSB a dus şi la golul al treilea marcat de danezi, din penalty, prin Helenius. La o centrare a lui Jorgensen, de această dată din partea dreaptă, David Miculescu a coborât în preajma propriei porţi pentru a-l urmări pe fundaşul stânga Engel, acesta a apucat să atingă mingea, iar atacantul lateral al lui Nicolae Dică a judecat complet nepotrivit faza. A încercat să respingă printr-un procedeu acrobatic, evident nerecomandat în astfel de cazuri, şi nu i-a lăsat arbitrului ucrainean Mykola Balakin decât opţiunea de a arăta punctul cu var şi cartonaşul galben. Helenius a transformat, apoi, cu siguranţă pentru 3-0.