Tiberiu Căpuşă a semnat cu FC Hermannstadt Tiberiu Căpuşă a semnat cu FC Hermannstadt
VIDEO | Jucătorii echipei Corvinul au dus Cupa României la Castelul Corvinilor. Sute de oameni i-au sărbătorit pe străzile Hunedoarei VIDEO | Jucătorii echipei Corvinul au dus Cupa României la Castelul Corvinilor. Sute de oameni i-au sărbătorit pe străzile Hunedoarei
VIDEO | Rapid - FCSB, astăzi, de la 21:00, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul orgoliilor pe Giuleşti. Echipele probabile! VIDEO | Rapid - FCSB, astăzi, de la 21:00, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul orgoliilor pe Giuleşti. Echipele probabile!
VIDEO | Tyson Fury lasă să înţeleagă că arbitrii i-au dat victoria lui Usyk din cauza războiului din Ucraina VIDEO | Tyson Fury lasă să înţeleagă că arbitrii i-au dat victoria lui Usyk din cauza războiului din Ucraina
VIDEO | Ucraineanul Oleksandr Usyk l-a învins pe englezul Tyson Fury şi a devenit campion incontestabil la categoria grea VIDEO | Ucraineanul Oleksandr Usyk l-a învins pe englezul Tyson Fury şi a devenit campion incontestabil la categoria grea
Italianul Jannik Sinner, locul 2 mondial, şi-a reluat antrenamentele cu o săptămână înainte de Roland Garros Italianul Jannik Sinner, locul 2 mondial, şi-a reluat antrenamentele cu o săptămână înainte de Roland Garros

VIDEO | Gloria Buzău - Unirea Slobozia 3-0. Cele două formaţii se vor duela în sezonul viitor al Superligii

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 7 mai 2024

Gloria Buzău a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formaţia Unirea Slobozia, în etapa a noua din play-off-ul Ligii a II-a şi şi-a asigurat promovarea în Superligă.

Golurile au fost marcate de D.Benzar (67 şi 90+1) şi Dandea (71).

În urma acestui rezultate, Gloria Buzău şi-a asigurat promovarea directă în Superligă, alături de Unirea Slobozia.

VIDEO | Gloria Buzău - Unirea Slobozia 3-0 (Benzar 67, Dandea 71), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Gloria: Greab - Pîrvulescu, Dandea, Dobrosalevici, Dumitraşcu - Prejmerean, Perianu, Benzar - Dumitru, Tănasă, Chică-Roşă
  • Unirea: Rusu - Dinu, Lazăr, Pospielov, Andres - Coadă, Pacionel, Dorobanţu - Purece, Vlăsceanu, Afalna

Minutul 90+4: Final de meci! Gloria Buzău se impune cu 2-0 şi promovează în Superliga!

Minutul 90+1: GOL Gloria Buzău! Acelaşi Benzar este providenţial. Preia perfect şi înscrie cu o execuţie dificilă.

Minutul 71: GOL Gloria Buzău! Benzar centrează la reluarea cu capul din 6 metri a lui Dandea.

Minutul 67: GOL Gloria Buzău! Benzar preia larg în careu, dar reuşeşte să controleze în cele din urmă şi îl învinge pe Rusu.

Minutul 61: Akhmatov trimite o centrare pe jos, dar Chică-Roşă alunecă uşor din câţiva metri şi reia pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+2: Dandea trimite cu capul puţin peste poartă un balon centrat din corner de Dumitraşcu.

Minutul 40: Dumitru reia cu latul din careu pe lângă poartă.

Minutul 23: Pospielov atinge mingea cu mâna în careu. Se dictează penalty, pe care Cristi Dumitru îl ratează. Mingea a zguduit transversala.

-----------------------------------

Deja promovată matematic, Unirea Slobozia continuă să câştige în play-off. Ajunsă la patru meciuri câştigate la rând, echipa antrenată de Mihalcea este lider autoritar în liga secundă, cu 59 de puncte.

De cealaltă parte, Gloria Buzău îşi poate asigura matematic promovarea, astăzi. Cu două etape rămase de disputat, buzoienii au 45 de puncte, cu 5 peste Csikszereda şi cu 6 peste Mioveni.

În sezonul regular, Gloria Buzău s-a impus cu 1-0, iar meciul din turul play-off-ului s-a încheiat cu scorul de 1-1.