VIDEO | Sepsi - Rapid, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Duelul codaşelor din play-off VIDEO | Sepsi - Rapid, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Duelul codaşelor din play-off
Olympiakos produce o surpriză uriaşă în Conference League! Grecii vor juca pentru trofeu cu Fiorentina Olympiakos produce o surpriză uriaşă în Conference League! Grecii vor juca pentru trofeu cu Fiorentina
Ana Bogdan, aproape de o victorie de răsunet la Roma. Nu vom avea duel românesc în turul trei Ana Bogdan, aproape de o victorie de răsunet la Roma. Nu vom avea duel românesc în turul trei
Se cunoaşte finala Europa League! Un nou meci fabulos făcut de Bayer Leverkusen Se cunoaşte finala Europa League! Un nou meci fabulos făcut de Bayer Leverkusen
Edi Iordănescu, anunţ despre viitorul său la naţionala României! ”Primul loc în inima mea” Edi Iordănescu, anunţ despre viitorul său la naţionala României! ”Primul loc în inima mea”
Mihai Butean, pe picior de plecare de la Hermannstadt! E dorit de altă formaţie din Superliga Mihai Butean, pe picior de plecare de la Hermannstadt! E dorit de altă formaţie din Superliga

VIDEO | FC Voluntari - Oţelul Galaţi 1-1. Moldovenii salvează remiza în minutul 90+4

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 13 apr 2024

FC Voluntari a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a patra a play-out-ului din Superligă.

Andrei Dumiter a deschis scorul în minutul 20, după ce a scăpat singur şi l-a învins pe Pap cu un şut din careu. Răzvan Tănasă a irosit o şansă pentru gălăţeni, cinci minute mai târziu, iar Oţelul a dominat repriza secundă, reuşind egalarea în minutul 90+4, când Joao Lameira a înscris cu un şut din afara careului. Oaspeţii au trecut pe lângă victorie la şutul lui Alexandru Pop, din ultimul minut, şi meciul s-a încheiat 1-1.

Oţelul este pe locul secund în play-out, cu 27 de puncte, la egalitate cu Hermannstadt, în timp ce FC Voluntari are 21 de puncte şi este pe locul 6.

VIDEO | FC Voluntari - Oţelul Galaţi 1-1 (Dumiter 20 / Lameira 90+4), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaş (cpt.) - Boboc, Raţă, Crepulja, Aliji - Dumiter, Nemec, D. Andrei
  • Oţelul: Pap - Zhelev, J. Cisse, Ghiocel, Miguel Silva - Cisotti (cpt.), Zivulic, Teles - Maciel, Rusevic, R. Tănasă

Minutul 90+6: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 90+4: GOL Oţelul! Lameira profită de un balon respins şi reia cu un şut perfect plasat de la 20 de metri.

Minutul 80: O nouă ocazie pentru oaspeţi! Execuţia cu capul a lui Cisse a lovit bara.

Minutul 65: Cisotti trage elegant de un adversar şi reia din din alergare în plasa laterală.

Minutul 58: Malle trage mult peste poartă din 10 metri.

Minutul 45+2: Pauză! FC Voluntari conduce cu 1-0.

Minutul 44: Dumiter scapă pe contraatac şi îl driblează pe Pap. Cisse se repliează şi reuşeşte să respingă în corner o minge ce mergea în poarta goală.

Minutul 40: Andrei şutează în braţele portarului de lângă mai mulţi adversari.

Minutul 25: Telles reia din careu pe lângă poartă. Unghiul de şut a fost unul dificil.

Minutul 20: GOL FC Voluntari! Dumiter păcăleşte pasul la offside al adversarilor şi scapă singur cu Pap, pe care îl învinge.

----------------------------------------------

Meciul de la Voluntari se anunţă unul interesant, ambele formaţii fiind într-o formă de zile mari.

După trei etape disputate în play-out, FC Voluntari se clasa pe locul 6, cu 20 de puncte, iar gălăţenii pe 3, cu 26 de puncte.

Ilfovenii vin după victoria şocantă de la Ploieşti, scor 4-0, împotriva Petrolului, iar Oţelul are 3 victorii consecutive în campionat, la care a adăugat şi calificarea neaşteptată în semifinalele Cupei României, contra Universităţii Craiova.

În sezonul regular, ambele meciuri direct s-au încheiat la egalitate: 2-2 la Galaţi şi 1-1 la Voluntari.