Emilia Corbu a cucerit titlul de campioană a României la floretă Emilia Corbu a cucerit titlul de campioană a României la floretă
Succesul din Cupă vine la pachet cu o primă considerabilă pentru cei de la Corvinul Succesul din Cupă vine la pachet cu o primă considerabilă pentru cei de la Corvinul
VIDEO |  Dramaticul game final în care Hurkacz a capotat. Tommy Paul, pericol la RG? VIDEO | Dramaticul game final în care Hurkacz a capotat. Tommy Paul, pericol la RG?
Mircea Cristescu şi-a anunţat retragerea din structura de conducere a campioanei UBT Cluj la finalul sezonului Mircea Cristescu şi-a anunţat retragerea din structura de conducere a campioanei UBT Cluj la finalul sezonului
VIDEO | Las Palmas - Betis 2-2. Final liniştit de sezon pentru ambele formaţii VIDEO | Las Palmas - Betis 2-2. Final liniştit de sezon pentru ambele formaţii
Dorin Rotariu a ales unde vrea să joace. ”Eu cred că sunt mai mari şanse să meargă” Dorin Rotariu a ales unde vrea să joace. ”Eu cred că sunt mai mari şanse să meargă”

VIDEO | Bayern - Real Madrid 2-2! Returul de pe „Bernabeu” porneşte de la zero

Champions League Publicat de Tudor Moisa pe 30 apr 2024

Bayern Munchen a remizat, marţi seară, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Real Madrid, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Real Madrid a condus cu 1-0, prin golul marcat de Vinicius Junior ’24.

Bayern a revenit şi a preluat conducerea prin Sane ’53 şi Kane ’57 (penalti).

Scorul final, 2-2, a fost stabilit de Vinicius Junior, în minutul 83, din penalti.

VIDEO | Bayern - Real Madrid, 2-2 (Sane 53' Kane 57' | Vincius Jr. 24' 83')

• Bayern: Neuer, Kimmich, Dier, Kim, Mazzraoui, Laimer, Goretzka, Sane, Muller, Musiala, Kane
  • Rezerve: Choupo-Moting, Davies, Gnabry, Guerreiro, Pavlovic, Peretz, Tei, Ulreich, Upamecano, Zaragoza
  •
  • Real Madrid:  Lunin, Vasquez, Nacho, Rudiger, Mendy, Valverde, Tchouameni, Kroos, Rodrygo, Bellingham, Vinicius.
  • Rezerve: Arrizabalaga, Camavinga, Ceballos, Courtois, Diaz, Garcia, Guler, Joselu, Militao, Modric.

Minutul 90+3. Final de meci!

Minutul 83. Kim îl faultează pe Rodrygo în careu, iar arbitrul dictează penalty! Vinicius transformă lovitura de la 11 metri şi face dubla!

Minutul 78. Vinicius primeşte mingea de la Modric, care are o pază de magician! Brazilianul nu reuşeşte să îl învingă pe Neuer dintr-o poziţie ideală!

Minutul 57. Goooollll Bayern Munchen! Harry Kane transformă penalty-ul obţinut de Jamal Musiala!

Minutul 53. Gooooolll Bayern Munchen! Leroy Sane egalează după o acţiune individuală superbă!

Minutul 51. Real Madrid construieşte o fază superbă, care se încheie cu un şut plasat al lui Toni Kroos, respins după un plonjon de mare portar al lui Neuer!

Minutul 45+1. Pauză!

Minutul 42. Harry Kane trimite un şut violent din lovitură liberă, dar mingea se duce pe lângă poartă!

Minutul 24. Goooolll Real Madrid! Toni Kroos îl serveşte superb pe Nicicius Jr. , care îl învinge fără probleme pe Neuer!

Minutul 9. Kane îl vede ieşit pe Lunin şi îşi încearcă norocul de la jumătatea terenului, dar şutul său trece peste poartă!

Minutul 7. Încă o şansă pentru Sane, care trimite peste dintr-o poziţie bună!

Minutul 1. Ocazie mare pentru Bayern! Leroy Sane rămâne singur Lunin, dar portarul madrilenilor respinge!

Minutul 1. A început partida!

_________________________________________________________________

Deşi au avut un sezon ratat în campionatul intern, bavarezii au un parcurs foarte bun în Champions League, ajungând în semifinale.

Mai mult decât atât, Bayern nu a pierdut în acest sezon pe teren propriu, în Champions League.

De cealaltă parte, Real Madrid a eliminat-o pe deţinătoarea trofeului, Manchester City, în sferturile competiţiei. Madrilenii speră că vor reuşi dubla în acest sezon, fiind la un pas de titlu în La Liga.