LIVE VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Victoria, singura variantă a „câinilor roşii” LIVE VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Victoria, singura variantă a „câinilor roşii”
VIDEO | FC Botoşani - FC Voluntari, astăzi, de la 14:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial în lupta pentru evitarea retrogradării VIDEO | FC Botoşani - FC Voluntari, astăzi, de la 14:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial în lupta pentru evitarea retrogradării
VIDEO | Unirea Slobozia - Corvinul Hunedoara, astăzi, de la ora 12:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în liga secundă VIDEO | Unirea Slobozia - Corvinul Hunedoara, astăzi, de la ora 12:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în liga secundă
VIDEO | Hoffenheim - Leipzig 1-1. Oaspeţii îşi opresc seria de 4 victorii consecutive VIDEO | Hoffenheim - Leipzig 1-1. Oaspeţii îşi opresc seria de 4 victorii consecutive
VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida
Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka

VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi 1-0. ”Şepcile roşii” îşi asigură liniştea

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 24 apr 2024

Universitatea Cluj a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii.

Golul a fost marcat de D. Popa, în minutul 53.

VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi 1-0 (Popa 52), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• ”U” Cluj: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu - Silaghi, Simion, Bic, Roger - Roguljic, Popa
  • Poli Iaşi: Lung - Todoroski, Samayoa, F.Ilie, Garobbio, Ispas - Roman, Jatoba, Ştefanovici - Kabran, Buş

Minutul 90+8: Final de meci! ”U” Cluj se impune cu 1-0.

Minutul 60: Thalisson reia în poartă, dar golul este anulat corect pentru offside.

Minutul 52: GOL ”U” Cluj! Popa pleacă de lângă Samayoa şi îl învinge pe Lung. Reuşita este anulată, dar decizia e întoarsă la VAR.

Minutul 48: Thalisson trimite cu capul din câţiva metri o minge centrată de Chipciu. Lung respinge cu un reflex spectaculos.

Minutul 45+1: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 28: Roguljic şi Rus se încurcă în câţiva metri şi nu pot relua o minge respinsă de Lung. Ambii erau însă în offside.

Minutul 12: Buş reia din marginea careului peste poartă.

------------------------------------

Înaintea acestui duel, „U” Cluj se află pe 10, cu 26 de puncte, la 2 „lungimi”de primul loc care asigură barajul pentru cupele europene. Ardelenii nu au mai simţit gustul victoriei de mai bine de 4 meciuri, în care au fost şi eliminaţi din semifinalele Cupei României de Oţelul Galaţi.

De cealaltă parte, moldovenii vin după victoria de pe teren propriu cu FC Voluntari şi continuă lupta pentru evitarea retrogradării. Poli Iaşi se află pe 13, prima poziţie care o trimite la barajul pentru menţinerea în Superliga.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria ieşenilor, scor 1-0.