Ana Bogdan a fost eliminată în turul doi la Catalonia Open Ana Bogdan a fost eliminată în turul doi la Catalonia Open
 LIVE VIDEO | Mioveni - Csikszereda 0-0, în direct la Prima Sport 1! A început meciul LIVE VIDEO | Mioveni - Csikszereda 0-0, în direct la Prima Sport 1! A început meciul
Fără precedent! Unde vor sta suporterii CFR-ului la meciul cu FCSB Fără precedent! Unde vor sta suporterii CFR-ului la meciul cu FCSB
Motivele pentru care Edi Iordănescu nu a semnat prelungirea contractului Motivele pentru care Edi Iordănescu nu a semnat prelungirea contractului
Dinamo, campioană în Superligă! Statistica la care "câinii" nu au adversar Dinamo, campioană în Superligă! Statistica la care "câinii" nu au adversar
Oţelul Galaţi a reacţionat după ce a fost acuzată de blat Oţelul Galaţi a reacţionat după ce a fost acuzată de blat

VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 1-1. Moldovenii ratează victoria în prelungiri

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 19 apr 2024

Hermannstadt a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Botoşani, în primul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii. Gazdele au egalat în minutul 90+2.

În minutul 24, de la gazde a fost eliminat Murgia pentru o intrare dură la un adversar.

Oaspeţii au deschis scorul prin Mailat ’61. Pentru gazde a egalat pe final Neguţ (90+2).

VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 1-1 (Neguţ 90+2 / Mailat 61), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruţ – Balaure, Murgia, Sota Mino, Ianis Stoica – G. Iancu, Paraschiv
  • FC Botoşani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Ţigănaşu – Petro, Dican, Aldair – Florescu, E. Lopez, Mitrov

Minutul 90+6: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 90+2: GOL Hermannstadt! Neguţ bate perfect o lovitură liberă de la distanţă uşor din lateral. Mingea a şters plasa laterală.

Minutul 61: GOL FC Botoşani! Balaure comite o mare eroare şi trimite imprudent o pasă. Căbuz iese, dar nu îl poate bloca pe Mailat.

Minutul 45+3: Pauză! Este 0-0.

Minutul 39: Florescu bate o lovitură liberă, Paraschiv încearcă să respingă, dar a fost la un pas să îl învingă pe Căbuz, care a respins cu un reflex de zile mari.

Minutul 27: Ducan scoate în corner şutul cu efect trimis de Stoica.

Minutul 24: Murgia intră tare la Lopez şi vede direct cartonaş roşu!

Minutul 20: Stoica centrează pe jos. Ţigănaşu este aproape de autogol, după ce respingerea sa trece puţin pe lângă poartă.

--------------------------------------------

Înaintea acestui duel, FC Hermannstadt ocupă primul loc din play-out, cu 27 de puncte, la egalitate cu Oţelul şi UTA. Sibienii vin după victoria de la Arad, scor 3-1, şi îşi pot consolida locul 7, poziţie care duce la barajul de Conference League.

De cealaltă parte, FC Botoşani se află pe penultimul loc, cu 17 puncte, la 4 lungimi de prima poziţie care le asigură rămânerea în Superliga. Moldovenii au moralul ridicat înaintea acestei partide, după ce în ultima etapă au câştigat pe teren propriu, cu FCU Craiova, scor 4-1.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria lui FC Hermannstadt, scor 2-0.