Ultima oră
VIDEO | Almeria - Atletico Madrid 2-2! "Dubla" lui Romero le aduce gazdelor un punct nesperat VIDEO | Almeria - Atletico Madrid 2-2! "Dubla" lui Romero le aduce gazdelor un punct nesperat
VIDEO | Arsenal - Newcastle 4-1. ”Tunarii” au jumulit ”coţofenele” VIDEO | Arsenal - Newcastle 4-1. ”Tunarii” au jumulit ”coţofenele”
”Nu sunt obişnuiţi cu aerul ăsta de sus”. Daniel Pancu nu a avut cuvinte pozitive pentru Rapid ”Nu sunt obişnuiţi cu aerul ăsta de sus”. Daniel Pancu nu a avut cuvinte pozitive pentru Rapid
EXCLUSIV | Ce ar fi făcut Franco Baresi dacă era în locul lui Săpunaru? Florin Răducioiu a dat verdictul EXCLUSIV | Ce ar fi făcut Franco Baresi dacă era în locul lui Săpunaru? Florin Răducioiu a dat verdictul
VIDEO | ”Fericirea e de scurtă durată”. Leo Grozavu nu savurează pe deplin succesul contra celei mai în formă echipă din Superliga VIDEO | ”Fericirea e de scurtă durată”. Leo Grozavu nu savurează pe deplin succesul contra celei mai în formă echipă din Superliga
VIDEO | Bergodi consideră că elevii săi s-au relaxat prematur. ”Prea multe laude şi felicitări” VIDEO | Bergodi consideră că elevii săi s-au relaxat prematur. ”Prea multe laude şi felicitări”

Echipele de juniori ale României U17 şi U19 şi-au aflat adversarele din preliminariile EURO 2024

Fotbal Internațional Publicat pe 8 dec 2022
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38127/20944195/1/frf-4.jpg

Reprezentativele de juniori U17 şi U19 ale României şi-au aflat adversarele cu care vor juca pentru un loc la Turul de Elită din 2023, ultima rundă înaintea turneelor finale din 2024, informează frf.ro.

La categoria Under 17 (juniori născuţi în 2007), naţionala României, pregătită de Nicolae Roşca, va întâlni Franţa, Norvegia şi Estonia.

Datele de disputare ale mini-turneelor vor fi stabilite ulterior, acestea putând avea loc oricând în perioada 1 iulie – 21 noiembrie 2023. Se califică la Turul de Elită primele două din fiecare grupă împreună cu cele 5 echipe de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate înregistrate în faţa primelor două clasate.

  • Grupa 1: Danemarca, Austria, Georgia, Lituania
  • Grupa 2: Suedia, Polonia, Letonia, Moldova
  • Grupa 3: Germania, Ucraina, Finlanda, Liechtenstein
  • Grupa 4: Serbia, Slovenia, Luxemburg, Azerbaidjan
  • Grupa 5: Portugalia, Cehia, Muntenegru, Albania
  • Grupa 6: Franţa, Norvegia, ROMÂNIA, Estonia
  • Grupa 7: Turcia, Scoţia, Belarus, Kazahstan
  • Grupa 8: Spania, Slovacia, Macedonia de Nord, Malta
  • Grupa 9: Anglia, Croaţia, Kosovo, Insulele Feroe
  • Grupa 10: Irlanda, Elveţia, Islanda, Armenia
  • Grupa 11: Italia, Grecia, Irlanda de Nord, San Marino
  • Grupa 12: Belgia, Israel, Ţara Galilor, Gibraltar
  • Grupa 13: Ungaria, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Andorra

La categoria Under 19 (juniori născuţi în 2005), România, pregătită de Daniel Mogoşanu, va întâlni Cehia, Finlanda şi San Marino. Mini-turneul care va fi găzduit de una dintre echipe se va desfăşura la o dată ce va fi stabilită ulterior în perioada septembrie-noiembrie 2023.

Primele două din fiecare grupă împreună cu echipa de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate înregistrate în faţa primelor două clasate vor obţine calificarea la Turul de Elită (primăvara lui 2024). Turneul final, la care vor participa doar 8 naţionale, va avea loc în Irlanda de Nord.

  • Grupa 1: Franţa, Danemarca, Islanda, Estonia
  • Grupa 2: Norvegia, Ungaria, Letonia, Gibraltar
  • Grupa 3: Serbia, Scoţia, Bulgaria, Andorra
  • Grupa 4: Italia, Suedia, Elveţia, Liechtenstein
  • Grupa 5: Germania, Polonia, Macedonia de Nord, Kazahstan
  • Grupa 6: Spania, Georgia, Cipru, Moldova
  • Grupa 7: Ucraina, Slovacia, Kosovo, Malta
  • Grupa 8: Turcia, Grecia, Belarus, Lituania
  • Grupa 9: Israel, Croaţia, Armenia, Insulele Feroe
  • Grupa 10: Cehia, ROMÂNIA, Finlanda, San Marino
  • Grupa 11: Ţările de Jos, Bosnia şi Herţegovina, Azerbaidjan, Luxemburg
  • Grupa 12: Anglia, Austria, Ţara Galilor, Muntenegru
  • Grupa 13: Irlanda, Belgia, Slovenia, Albania.
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri