Ultima oră
Djokovic şi Sinner, pe aceeaşi jumătate a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon Djokovic şi Sinner, pe aceeaşi jumătate a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon
Raţiu, aproape de Premier League! Un club GIGANT a pus banii pe masa pentru internaţionalul român Raţiu, aproape de Premier League! Un club GIGANT a pus banii pe masa pentru internaţionalul român
Shon Weissman, atacantul dorit de FCSB, semnează cu alt club Shon Weissman, atacantul dorit de FCSB, semnează cu alt club
Qatarul ar fi plătit pentru a avea suporteri la Cupa Mondială. Sumele sunt uriaşe Qatarul ar fi plătit pentru a avea suporteri la Cupa Mondială. Sumele sunt uriaşe
Preşedintele Daniel Noboa declară zi liberă în Ecuador după ce echipa naţională s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale Preşedintele Daniel Noboa declară zi liberă în Ecuador după ce echipa naţională s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale
Jose Mourinho a luat decizia în cazul lui Rodrygo! Ce se întâmplă cu starul lui Real Madrid Jose Mourinho a luat decizia în cazul lui Rodrygo! Ce se întâmplă cu starul lui Real Madrid

”A fost prea puternică”. Selecţionerul Japoniei laudă naţionala de handbal feminin a României

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 9 dec 2023
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/21417017/1/kusumoto.jpg

Naţionala României a învins reprezentativa Japoniei, sâmbătă, în grupa principală III a Campionatului Mondial, scor 32-28 (17-14), în penultimul meci. Eliza Buceschi a marcat 12 goluri.

Alte marcatoare importante au fost: Pintea 3, Ostase 3, Seraficeanu 3, iar pentru Japonia s-a remarcat Aizawa 5.

 

Selecţionerul Japoniei, Shigeo Kusumoto, a declarat că România a fost echipa mai bună şi victoria ţării noastre e una meritată.

”Felicitări României pentru această victorie. Japonia a pierdut acest meci din cauză că România a fost prea puternică, iar punctele forte ale României au făcut diferenţa”, a fost reacţia selecţionerului nipon, după meci.

Sâmbătă se mai joacă în grupa III meciurile dintre Serbia – Germania şi Polonia – Danemarca.

Ultima dispută pentru tricolore în grupa III va avea loc luni, cu Polonia (ora 19.00). România are 4 puncte (locul 3 temporar) în grupa III.  

Rezultatele anterioare ale României: 44-19 cu Chile, 37-28 cu Serbia, 23-39 cu Danemarca (grupa preliminară E), 22-24 cu Germania (grupa principală III).

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele