Ultima oră
CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor
Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania
Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri
Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs
Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM
Constantin Popovici a câştigat, iar Cătălin Preda a urcat pe podium în etapa a treia a Red Bull Cliff Diving World Series Constantin Popovici a câştigat, iar Cătălin Preda a urcat pe podium în etapa a treia a Red Bull Cliff Diving World Series

Adrian Vasile încearcă să ia presiunea de pe umerii ”tricolorelor” înaintea meciului cu Norvegia: ”Nu e presiune!”

Handbal Publicat pe 6 dec 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/20495276/1/adi-vasile.jpg

Antrenorul naţionalei de handbal feminin, Adrian Vasile, a declarat luni, după antrenamentul dinaintea partidei cu Norvegia, că fetele au primit ”ceva bun” de Moş Nicolae.

Despre partida cu campioana europeană, de marţi, antrenorul a spus că echipa României trebuie să fie 60 de minute la potenţial maxim.

”Fetele au fost foarte drăguţe, şi-au scos încălţările la uşă. A fost un Moş Nicolae foarte drăguţ şi sunt momente importante, pentru că pe noi ne prinde Moşul la câte un turneu final şi sunt acele mici bucurii pe care ni le facem pe lângă momentele bune din meci”, a spus Adrian Vasile.

Despre confruntarea cu Norvegia, de marţi seară, antrenorul principal al tricolorelor a afirmat: ”Nu e presiune, e un meci de handbal cu campioana europeană, aşa că e o bucurie. Este un meci care trebuie să creeze foarte multă bucurie, foarte multă ambiţie. E unul din meciurile foarte frumoase de jucat. Împotriva Norvegiei trebuie să fim 60 de minute la un potenţial maxim. Cred că până acum am avut o prestaţie corectă, iar de acum ne îndreptăm către partea de mijloc a turneului. Ne-am bucurat foarte tare să avem susţinerea românilor la primele două meciuri, aşa că aşteptăm ca la meciul împotriva Norvegiei să fie şi mai numeoşi, să ne bucurăm de scandările tricolore din sală. E o adevărată plăcere să joci cu fani în spate, lucru care ne lipseşte în ţară. Aşteptăm să ne bucurăm şi să-i bucurăm şi pe ei”.

Şi pivotul Alexandra Subţirică a făcut referiri la partida cu campioana europeană de marţi, punctând că o victorie ar fi cu adevărat cel mai frumos cadou de Moş Nicolae.

”Este un meci foarte greu cu Norvegia, dar o să încercăm să jucăm cel mai bun handbal al nostru şi să ne bucurăm mâine de realizările noastre. Şi de o victorie, de ce nu? Am studiat Norvegia, le ştim planul de atac şi cel de apărare, acum urmează să disputăm meciul şi să vedem ce ne iese. De Moş Nicolae am primit dulciuri, dar victoria cu Norvegia ar fi cel mai frumos cadou”.

Partida România - Norvegia va avea loc marţi, de la ora 21:30, şi este ultima din grupa C. Înaintea acesteia, ambele echipe sunt calificate în grupele principale. 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele