Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle cu cel mai bun timp al calificărilor Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle cu cel mai bun timp al calificărilor
Prima medalie de aur de la Jocurile Olimpice, obţinută de China, în concursul de tir Prima medalie de aur de la Jocurile Olimpice, obţinută de China, în concursul de tir
Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea s-au calificat în semifinalele probei de dublu vâsle masculin Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea s-au calificat în semifinalele probei de dublu vâsle masculin
Andrei Muntean a evoluat în calificările olimpice de la paralele Andrei Muntean a evoluat în calificările olimpice de la paralele
LIVE VIDEO | Sepsi - Dinamo, ASTĂZI, de la 22:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Duel complicat pentru „câini” LIVE VIDEO | Sepsi - Dinamo, ASTĂZI, de la 22:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Duel complicat pentru „câini”
Premieră stabilită de Ionela şi Marius Cozmiuc. Primul cuplu căsătorit care a fost portdrapel în istoria JO Premieră stabilită de Ionela şi Marius Cozmiuc. Primul cuplu căsătorit care a fost portdrapel în istoria JO

Alexandra Cadanţu-Ignatik nu a trecut de primul tur al calificărilor la Roland Garros. Sportiva din România, eliminată de locul 144 WTA

Tenis Publicat pe 22 mai 2023

Alexandra Cadanţu-Ignatik, locul 260 WTA, nu a mers mai departe în calificările de la Roland Garros. Ea a fost eliminată, luni seară, în primul tur al turneului organizat în Franţa.

Românca a fost învinsă de sportiva din Ucraina- Daiana Iastremska, numărul 144 WTA, scor 7-5, 6-3, într-o oră şi 45 de minute. Tot luni, au acces în turul doi al calificărilor Miriam Bulgaru, locul 232 WTA, şi Gabriela Ruse, locul 156 WTA.

Peste cine dă Miriam Bulgaru în turul 2 al calificărilor de la Roland Garros

Jucătoarea Miriam Bulgaru, locul 232 în clasamentul WTA, a acces, luni, în turul seund al calificărilor turneului de Mare Şlem de la Roland Garros. Sportiva din România a învins-o în primul tur pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 225 în ierarhia WTA, scor 1-6, 6-3, 6-2. Duelul s-a întins pe durata a două ore şi două minute.

În turul secund al calificărilor din Franţa, românca o va întâlni pe favorita 26 a calificărilor, sportiva americană Kayla Day, poziţia 138 WTA. Tot luni, a ajuns în turul doi al calificărilor şi Gabriela Ruse, locul 156 WTA, care a eliminat-o pe o altă sportivă din Românial Jaqueline Cristian, 128 WTA, scor 6-3, 6-4.