Ultima oră
Cel mai bun job de vară: doi suporteri sunt plătiţi cu 50.000 de dolari ca să vadă toate cele 104 meciuri de la Mondiale

Cel mai bun job de vară: doi suporteri sunt plătiţi cu 50.000 de dolari ca să vadă toate cele 104 meciuri de la Mondiale
Thomas Tuchel, nemulţumit după egalul dintre Anglia şi Ghana: „Ar fi fost meritat” Thomas Tuchel, nemulţumit după egalul dintre Anglia şi Ghana: „Ar fi fost meritat”
A lăsat-o pe CFR pentru ”U” şi a povestit ce a trăit la derby-ul Clujului: ”Am fost şocat. Nu înţelegeam ce se întâmplă”  

A lăsat-o pe CFR pentru ”U” şi a povestit ce a trăit la derby-ul Clujului: ”Am fost şocat. Nu înţelegeam ce se întâmplă”
Rapid a transferat un fost jucător al Stelei Rapid a transferat un fost jucător al Stelei
Cupa Mondială 2026: "Lumumba Vea", suporterul vedetă al RD Congo, a fost prezent la partida cu Columbia-VIDEO Cupa Mondială 2026: "Lumumba Vea", suporterul vedetă al RD Congo, a fost prezent la partida cu Columbia-VIDEO
Antrenorul Uzbekistanului Fabbio Cannavaro, elogii la adresa lui Cristiano Ronaldo: ”Dacă îi dai un centimetru în careu, eşti mort”
Antrenorul Uzbekistanului Fabbio Cannavaro, elogii la adresa lui Cristiano Ronaldo: ”Dacă îi dai un centimetru în careu, eşti mort”

Alexandru Dobre a dat-o la pace cu suporterii Rapidului după victoria cu Petrolul: „Până la urmă sunt şi eu om”

Superliga Publicat de Marius Ivaşcu pe 28 sep 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Alexandru Dobre, atacantul lateral al celor de la Rapid, a analizat victoria echipei sale cu Petrolul, scor 1-0, dar a atins şi subiectul disputei pe care a avut-o cu suporterii după înfrângerea de acasă cu Hermannstadt, 1-2.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38109/22180829/1/petrolul-ploiesti-rapid-bucuresti-superliga-superbet-27-09-2025.jpg

 

Rapid şi-a sters păcatele după înfrângerea suferită acasă în runda precedentă, 1-2 cu Hermannstadt. Giuleştenii au câştigat pe terenul Petrolului cu 1-0, cu un gol marcat dintr-o lovitură liberă acordată pentru un henţ discutabil al lui Paul Papp.

Unul dintre cei mai importanţi jucători pentru Rapid în acest sezon, Alex Dobre, a fost lăsat pe bancă pentru duelul cu „lupii galbeni”. Căpitanul „alb-vişiniilor” a întâmpinat o problemă medicală, însă a evoluat, totuşi, în ultimele 20 de minute ale partidei.

După fluierul final din „Primvs Derby”, Alexandru Dobre a vorbit despre partida câştigată la Ploieşti, dar a oferit şi clarificări cu privire la scandalul iscat între el şi suporteri după etapa trecută.

„Ne bucurăm, după care o luăm de la capăt, urmează un meci important împotriva celor de la Farul. Atmosfera a fost una foarte bună, ca de obicei, suporterii noştri fac o atmosferă frumoasă, mă bucur că le-am oferit victoria. Toată lumea e concentrată pe ce avem noi, ne uităm în farfuria noastră, nu ne uităm la ce fac alţii.

Am avut o problemă la piciorul stâng, prezentam un risc foarte mare de accidentare, puteam să fac întindere. Am hotărât cu staff-ul să încerc să intru de pe bancă. Mă bucur că am reuşit să intru sănătos şi că am ieşit la fel.

Orice om ar fi reacţionat aşa când e scuipat şi înjurat

(n.r. Despre suporteri) Sunt alături de mine, cum şi eu sunt alături de ei. Mă bucur din suflet că le-am oferit victoria şi sper să o facem şi săptămâna viitoare, să ne bucurăm cu toţii. A fost pur şi simplu un conflict. Am avut o problemă cu bicepsul femural şi m-a blocat puţin, nu am putut să-mi ajut colegii, dar mă bucur că au luat cele trei puncte şi fără mine.

Am avut o discuţie, şi-au cerut scuze, mergem înainte. Până la urmă, şi eu sunt om, joc fotbal, sunt fotbalist, dar sunt om. Orice om ar fi reacţionat aşa când e înjurat şi scuipat. Dar e un lucru închis, suporterii sunt alături de mine, eu alături de ei, asta e important”, a declarat Alexandru Dobre.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Superliga

Ultimele articole Toate articolele