VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund
Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată
Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV
Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!” Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!”
VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie
Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off"  | EXCLUSIV Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off" | EXCLUSIV

Alin Firfirică, locul 7 în finala europeană la aruncarea discului

Atletism Publicat de Daian Cutu pe 19 aug 2022

Atletul Alin Firfirică s-a clasat, vineri, pe locul 7 în finală la aruncarea discului, la Campionatele Europene de la Munchen. Claudia Bobocea a încheiat pe 11 la 1.500 metri, iar Andreea Taloş a fost pe locul 8 la triplusalt.

Cea mai bună aruncare a lui Alin Firfirică în finală la disc a măsurat 64.35 metri şi a fost reuşită din prima încercare.

Medalia de aur a revenit sportivului Mykolas Alekna (Lituania, 69.78 metri, nou record al competiţiei).

Tot vineri, în finală la 1.500 metri, Claudia Bobocea s-a clasat pe locul 11 (4:07.74, după 4:03.63 în calificări), iar la triplusalt, Andreea Taloş a fost pe locul 8 (14.01 metri, cea mai bună performanţă personală a sezonului).

În reuniunea de dimineaţă, s-a calificat în finală la suliţă Alexandru Novac (77.68 metri). Şi Claudia Prisecaru va concura în finală la 3.000 metri obstacole, calificată cu timpul de 9:43.51 minute.

România a obţinut o medalie de aur până în prezent, prin Bianca Ghelber, la aruncarea ciocanului.

Ultimele medalii obţinute de delegaţia României au fost în 2010, la Barcelona, prin Marian Oprea (triplusalt) şi Nicoleta Grasu (aruncarea discului), ambele de bronz, iar distincţia de aur la Munchen a fost obţinută la 20 de ani de la performanţa similară a Ionelei Târlea, la 400 metri garduri.

La CE de la Munchen, România este reprezentată de 21 de atleţi (9 la feminin şi 12 la masculin), după cum urmează:

Feminin – Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului),  Daniela Stanciu (înălţime), Alina Rotaru Kottmann şi Florentina Costina Iuşco (lungime), Ana Veronica Rodean şi Mihaela Acatrinei (35 km mars), Claudia Mihaela Bobocea (1500 m), Elena Andreea Taloş (triplusalt), Claudia Prisecaru (3000 m obstacole);

Masculin: Andrei Rareş Toader (greutate), Alexandru Mihăiţă Novac şi Denis Both (suliţă), Alin Alexandru Firfirică (disc), Mihai Sorin Dringo (400 m), Gabriel Bitan şi Valentin Toboc (lungime), Răzvan Cristian Grecu (triplusalt), Ilie Alexandru Corneschi (maraton), Marius Iulian Cocioran şi Mihăilă Narcis (35 km marş), Alin Ionuţ Anton (110 m garduri).