Ultima oră
VIDEO | CSM Bucureşti - Metz, pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Franţuzoaicele conduc la pauză VIDEO | CSM Bucureşti - Metz, pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Franţuzoaicele conduc la pauză
Tony Da Silva a devenit selecţionerul unei naţionale importante din Africa. ”Este ceva fabulos pentru un antrenor tânăr” Tony Da Silva a devenit selecţionerul unei naţionale importante din Africa. ”Este ceva fabulos pentru un antrenor tânăr”
O echipă cu ambiţii mari şi stabilitate financiară nu a primit licenţa pentru Liga 2! O echipă cu ambiţii mari şi stabilitate financiară nu a primit licenţa pentru Liga 2!
Chivu şi ”Dragostea din tei”! Un an de când românul a preluat Inter Milano Chivu şi ”Dragostea din tei”! Un an de când românul a preluat Inter Milano
Marcel Granollers şi Horacio Zeballos şi-au păstrat titlul la dublu masculin la Roland Garros Marcel Granollers şi Horacio Zeballos şi-au păstrat titlul la dublu masculin la Roland Garros
OFICIAL | Beşiktas a renunţat la varianta Răzvan Lucescu! Cine este noul antrenor al turcilor OFICIAL | Beşiktas a renunţat la varianta Răzvan Lucescu! Cine este noul antrenor al turcilor

ANAD anunţă suspendarea provizorie a antrenorului naţionalei de handbal masculin

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 30 apr 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Antrenorul naţionalei şi al echipei SCM Poli Timişoara, George Buricea, a fost suspendat provizoriu de către Agenţia Naţională Anti-Doping (ANAD), pentru încălcarea reglementărilor în vigoare. 

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/22428792/1/buricea.jpg


 

Buricea ar fi solicitat o ambulanţă în timpul unui cantonament al naţionalei pentru un jucător căruia i-a făcut rău, la finalul anului trecut, fără a anunţa medicul lotului naţional, conform protocolului.

Suspendarea dictată de ANAD a început în data de 29 aprilie, pentru ”facilitate, complicitate metodă interzisă de regulile anti-doping”, însă forul naţional nu detaliază ce s-a întâmplat de fapt, prezentând doar un tabel unde apare şi numele lui George Buricea, plus articolul din regulament (Art. 2 alin. 2 lit. b din Legea 310/2021).

Jucătorul Răzvan Trif, căruia i s-ar fi făcut rău în 30 decembrie 2025, în cantonamentul de la Bucureşti, ar fi primit de la personalul medical de pe ambulanţă o perfuzie cu vitaminele B şi C, dar se pare că fără avizul medicului naţionalei.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele