Ultima oră
Jucătorul care s-a înţeles cu Tottenham! Cine va fi noul coleg al lui Radu Drăguşin Jucătorul care s-a înţeles cu Tottenham! Cine va fi noul coleg al lui Radu Drăguşin
Cele patru românce de pe tabloul principal de la Wimbledon şi-au aflat adversarele
Cele patru românce de pe tabloul principal de la Wimbledon şi-au aflat adversarele
Epassy pleacă de la Dinamo! Negocieri cu o rivală din SuperLiga Epassy pleacă de la Dinamo! Negocieri cu o rivală din SuperLiga
Se stabileşte programul sezonului 2026/2027 din SuperLigă! Tragerea la sorţi, LIVE pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro Se stabileşte programul sezonului 2026/2027 din SuperLigă! Tragerea la sorţi, LIVE pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro
Mihai Pintilii urmează să pună cerneala pe contract! Mihai Pintilii urmează să pună cerneala pe contract!
Valentin Lazăr, revenire de senzaţie! Fostul mijlocaş de la Dinamo a bătut palma cu o echipă din România: "Împreună continuăm poveste începută cu ani în urmă" Valentin Lazăr, revenire de senzaţie! Fostul mijlocaş de la Dinamo a bătut palma cu o echipă din România: "Împreună continuăm poveste începută cu ani în urmă"

Antrenorul care l-a criticat pe Pep Guardiola a primit răspuns din partea catalanului. „Nu sunt suficient de bun pentru a câştiga în fotbalul italian”

Manchester City Publicat de Prima Sport pe 15 mar 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Acuzat de fostul antrenor italian Fabio Capello că „a făcut mult rău fotbalului”, antrenorul echipei Manchester City, Pep Guardiola, i-a răspuns vineri omologului său cu umor.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38269/21967269/1/mancitycom-5.jpg

Marţea trecută, într-un interviu acordat El Mundo, legendarul antrenor Fabio Capello, a cărui carieră de antrenor a inclus perioade la AC Milan, Juventus şi Real Madrid, a criticat vehement activitatea unuia dintre omologii săi, Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City.

„Ştiţi ce nu-mi place la Guardiola? Aroganţa sa”, a spus italianul în vârstă de 78 de ani. „Liga Campionilor pe care a câştigat-o cu City a fost singura în care nu a încercat nimic amuzant în meciurile decisive. Dar în toţi ceilalţi ani, la Manchester şi Munchen, a vrut întotdeauna să fie protagonistul. A schimbat lucrurile şi le-a inventat pentru a putea spune: „Nu jucătorii sunt cei care câştigă, ci eu”. Iar această aroganţă l-a costat câteva ligi ale campionilor. Îl respect, dar în ceea ce mă priveşte, este clar: a făcut mult rău fotbalului”.

La o conferinţă de presă înainte de meciul cu Brighton, Guardiola a ales să folosească umorul ca răspuns la critici. „Ascult tot ce spun oamenii despre mine. Totul. Aşa că fiţi atenţi! Nu este prima dată când domnul Fabio Capello a spus asta. Nu sunt suficient de bun pentru a câştiga în fotbalul italian... O mare îmbrăţişare lui Fabio, o mare îmbrăţişare!”, a glumit antrenorul, care a jucat sub comanda lui Capello la Roma timp de câteva luni (2002-2003), având doar 6 apariţii.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Manchester City

Ultimele articole Toate articolele