Ultima oră
OFICIAL | Denis Alibec a semnat si va continua în SuperLigă! OFICIAL | Denis Alibec a semnat si va continua în SuperLigă!
David Popovici este în finala probei de 100 de metri liber de la Settecolli! O nouă cursă de excepţie pentru sportivul român David Popovici este în finala probei de 100 de metri liber de la Settecolli! O nouă cursă de excepţie pentru sportivul român
Campionatul Mondial s-a încheiat pentru spaniolul Yeremy Pino. Probleme şi pentru Nico Williams Campionatul Mondial s-a încheiat pentru spaniolul Yeremy Pino. Probleme şi pentru Nico Williams
S-a făcut lumină în cazul lui Adel Bettaieb! Atacantul lui FC Argeş n-a confirmat transferul în China şi a vorbit despre viitorul său S-a făcut lumină în cazul lui Adel Bettaieb! Atacantul lui FC Argeş n-a confirmat transferul în China şi a vorbit despre viitorul său
Probleme la construcţia noii arene Dinamo? Preşedintele Clubului Sportiv a oferit detalii după ce lucrările s-au oprit Probleme la construcţia noii arene Dinamo? Preşedintele Clubului Sportiv a oferit detalii după ce lucrările s-au oprit
Ce surpriză! Alexi Pitu a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial Ce surpriză! Alexi Pitu a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial

Antrenorul formaţiei aflate în finala Cupei României. „Am notat în calendarul din vestiar data finalei încă de anul trecut”

Cupa României Publicat pe 14 mai 2024
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38111/21591165/1/gloria-buzau-cs-corvinul-1921-hunedoara-liga-2-casa-pariurilor-play-off-21-04-2024-1.jpg

Florin Maxim, antrenorul echipei Corvinul Hunedoara, a declarat, într-un interviu pentru FRF, că a notat în calendarul din vestiar data finalei Cupei României încă de anul trecut. 

“Chiar am notat în calendarul din vestiar data finalei, de anul trecut! Am crezut şi a fost un obiectiv pentru noi, ştiam că nu aveam drept de promovare. Simplu n-a fost, am jucat pe două fronturi cam cu aceiaşi jucători, mulţi cu care am promovat din Liga 3. Dar ei pot arăta şi mai mult! Strategia mea e de concentrare maximă, mereu, pe meciul care urmează. Cel mai dificil meci a fost cel cu FC Voluntari. Deja devenisem cumva o certitudine, învinsesem Sepsi, CFR Cluj… Era o presiune imensă pe jucători, o situaţie nouă de gestionat. Un test de caracter, mai ales că am fost egalaţi, dar l-am trecut!“, a declarat Maxim.

Maxim afirmă că această calificare în finaşă este ceva unic pentru Hunedoara: “Vreau să cred că suntem o echipă echilibrată, acesta ar fi cuvântul. Chiar ai ce să vezi la meciurile noastre, avem un stil ofensiv, punem presiune pe adversar din primul minut. Dar ştim şi să ne apărăm! Este ceva unic pentru oraş, pentru echipă, pentru istorie! Poate doar când ne vom lăsa de fotbal vom înţelege însemnătatea pe deplin. Însă poate vor urma şi alte momente istorice! Am plecat în acest proiect de la 200 de oameni în tribună, echipa se numea CS Hunedoara, galeria nu se asocia echipei fără Corvinul în titulatură… Pas cu pas s-au făcut toate!“

Florin Maxim spune că nu este adeptul şedinţelor înainte de meci, deoarece nu este un speaker motivaţional, dar discută cu ei individual.

Întrebat ce ar însemna pentru un antrenor la 43 de ani,să câştige trofeul de tradiţie al fotbalului românesc, Maxim a răspuns: “Ce-ar însemna şi la 60 de ani! Sincer, un trofeu cu o anvergură specială, o performanţă extraordinară“.

Finala Cupei României, Corvinul - Oţelul Galaţi, va avea loc, miercuri, de la ora 20.30, la Sibiu.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Cupa României

Ultimele articole Toate articolele