Ultima oră
Croaţia - Ghana 2-1. Un gol pe final aduce calificarea europenilor Croaţia - Ghana 2-1. Un gol pe final aduce calificarea europenilor
Panama - Anglia 0-2. Chin mai bine de o oră pentru naţionala înţesată de staruri Panama - Anglia 0-2. Chin mai bine de o oră pentru naţionala înţesată de staruri
Ştefan Opriş a semnat cu o forţă din Superliga Ştefan Opriş a semnat cu o forţă din Superliga
Ioan Ovidiu Sabău a debutat la Farul contra unei formaţii din Bulgaria Ioan Ovidiu Sabău a debutat la Farul contra unei formaţii din Bulgaria
Veşti din tabăra Spaniei! Yeremy Pino nu are fractură, Nico Williams este accidentat la adductori Veşti din tabăra Spaniei! Yeremy Pino nu are fractură, Nico Williams este accidentat la adductori
Csikszereda a câştigat amicalul contra campioanei Ungariei Csikszereda a câştigat amicalul contra campioanei Ungariei

Anunţ optimist al ministrului Eduard Novak. Ce se întâmplă cu finala Cupei României

Cupa României Publicat pe 12 mai 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38111/20182378/3/stef1175-scaled-1.jpg

Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, a declarat, miercuri seară, că în urma campaniei de vaccinare se poate permite accesul fanilor pe stadioane, momentan la 25 la sută din capacitate, începând cu finala Cupei României, din 22 mai.

"Mă bucur că această campanie de vaccinare dă rezultate, rata infectării scade şi am avut curajul să luăm aceste măsuri. Am aprobat în plină pandemie acel 25 la sută pentru EURO 2020. Cam aceleaşi sunt condiţiile: test PCR negativ, ori să fi fost vaccinat, test antigen de 24 de ore sau să fi avut boala. Plus mască şi altele. Pe stadion, spectator, două rânduri libere...mergem tot cu 25 la sută mai departe, aşteptăm federaţiile către noi.

Vine solicitarea către noi, noi contactăm MS, facem ordinul comun şi trimitem către CNSU. Vom fi foarte selectivi, organizatorul trebuie să facă tot pentru a asigura măsurile necesare. Trebuie asigurate corturile de triaj, nu vreau să fie o relaxare hazardată, vrem să prounem o schemă corectă. Vom începe cu fotbal, finala de la Ploieşti, apoi România - Georgia, EURO 2020 şi apoi evenimentele indoor. Avem cereri pentru Ploieşti şi cam atât, dar intenţii există din mai multe părţi, toţi aşteaptă un fel de normalitate. Acest 25 la sută s-ar putea duce spre 45-50 la sută, dar momentan stăm aşa", a declarat Novak, la B1 TV.

Ministrul a mai spus că România stă foarte prost la capitolul sport. "Noi stăm foarte prost cu sportul, doar 5 la sută face sport acum. Avem strategie ca până în 2032 să revenim în topul mondial, populaţia să facă sport 30 la sută, copiii să meargă la sport în fiecare zi. Vom stimula cluburile sportive ca 30 la sută din tineri să facă sport. Cred mult în strategia asta", a adăugat el.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Cupa României

Ultimele articole Toate articolele