Ultima oră
Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga
Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi
Tenis | Victoria Mboko s-a accidentat la genunchi la simplu, la Queen's Club. Participarea ei în sferturile de dublu alături de Serena Williams este incertă
Tenis | Victoria Mboko s-a accidentat la genunchi la simplu, la Queen's Club. Participarea ei în sferturile de dublu alături de Serena Williams este incertă
FCSB are mijlocaş! ”Îşi ia la mână adversarul!” | VIDEO EXCLUSIV
FCSB are mijlocaş! ”Îşi ia la mână adversarul!” | VIDEO EXCLUSIV
A venit nota de plată! Amendă mare după derby-ul Dinamo - FCSB A venit nota de plată! Amendă mare după derby-ul Dinamo - FCSB
Păreri în contradictoriu despre măsurile luate de SUA înainte de Cupa Mondială: ”N-am mai pomenit aşa ceva! E umilitor” / ”S-au întâmplat prea multe nenorociri” | VIDEO EXCLUSIV Păreri în contradictoriu despre măsurile luate de SUA înainte de Cupa Mondială: ”N-am mai pomenit aşa ceva! E umilitor” / ”S-au întâmplat prea multe nenorociri” | VIDEO EXCLUSIV

Astra nu se teme că ar putea fi sancţionată, din cauza scandalului de dopaj. ”A fost un act individual al unor jucători”

Astra Giurgiu Publicat de Daian Cutu pe 9 apr 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38235/20108224/1/mara.jpg

Kehinde Fatai, Takayuki Seto şi Alexandru Ioniţă au primit pedepsele pentru episodul de dopaj, din urmă cu câteva luni. Întrebarea care e pe buzele multora e: ce se va întâmpla cu Astra? Potrivit avocatului Paul Mincu, care-i reprezintă pe cei trei fotbalişti, giurgiuvenii nu riscă să fie retrogradaţi, pentru că nu sunt implicaţi nicicum în acest scandal.

Bogdan Mara a vorbit despre această problemă, la flash-interviurile de după meciul cu UTA Arad, terminat la egalitate, scor 0-0.

„În situaţia în care mai mult de 2 membri ai unei echipe sportive sunt găsiţi vinovaţi de una dintre încălcările prevăzute la articolul 2, alineatul 2 în perioada unei manifestări sportive, organizatorul competiţiei, pe lângă sancţiunile aplicate individual sportivilor implicaţi, va sancţiona echipa respectivă cu descalificarea şi pierderea punctelor. 

Clubul nu a fost parte în acest proces, în această judecată. Clubul nu are nicio vină în ceea ce au făcut cei trei jucători individual. Nu am fost citaţi absolut deloc în această problemă, deci nu avem nimic de spus. Din ce am înţeles de la avocaţii jucătorilor, se va face apel, se va judeca în continuare şi vom vedea. Momentan noi trebuie să ne vedem de fotbal şi de meciurile pe care le avem. V-am spus, ne aşteaptă o dublă grea cu Dinamo şi un playout pe care ne dorim să îl câştigăm, să ne luptăm pentru un loc de cupe europene. 

(n.r. - Nu vă gândiţi că Astra poate fi eliminată din competiţie?) Nu, nu ne stă în cap aşa ceva, pentru că Astra nu a făcut absolut nimic rău. Repet, clubul Astra nu a avut absolut nimic de-a face. A fost un act individual al unor jucători. E ca şi cum, nu ştiu, sunt multe exemple, aduci un jucător, îl bate pe unul, îl bagă în puşcărie şi tu suspenzi clubul? Sunt lucruri individuale. Una e ce se întâmplă în club... Din moment ce clubul nostru nu a făcut nimic şi nu a luat parte la aceste lucruri, nu are de ce să fie suspendat. Nu merită să se ajungă aşa de departe, nu sunt ei criminalii din fotbalul românesc sau din sportul românesc. Chiar nu a fost ceva atât de grav să se facă atâta tam-tam. Sper să îşi revină, pentru că au nevoie de fotbal”, a declarat oficialul giurgiuvenilor, la finalul partidei cu UTA Arad.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri