Talpan, veste "bombă" despre dreptul de promovare! "Comandantul clubului este în concediu" | VIDEO EXCLUSIV Talpan, veste "bombă" despre dreptul de promovare! "Comandantul clubului este în concediu" | VIDEO EXCLUSIV
Peluza Cătălin Hîldan, contrazisă de Andrei Nicolescu! Câte bilete s-au vândut pentru duelul dintre Dinamo şi Csikszereda | VIDEO EXCLUSIV Peluza Cătălin Hîldan, contrazisă de Andrei Nicolescu! Câte bilete s-au vândut pentru duelul dintre Dinamo şi Csikszereda | VIDEO EXCLUSIV
Dinamo Bucureşti – CSM Constanţa e finala Cupei României la handbal masculin Dinamo Bucureşti – CSM Constanţa e finala Cupei României la handbal masculin
Volei masculin | România, înfrângere cu Ucraina în al doilea meci din Golden League

Ianis Hagi nu îi mai impresionează pe scoţieni: ”Este un fotbalist aproape uitat. Nu va rămâne”

VIDEO | Bayern încheie ”în genunchi” sezonul! Bavarezii au ratat şi locul 2. Leverkusen termină Bundesliga fără eşec VIDEO | Bayern încheie ”în genunchi” sezonul! Bavarezii au ratat şi locul 2. Leverkusen termină Bundesliga fără eşec

Au condus la 21 de puncte, dar nu au putut evita intrarea în istoria neagră a baschetului

Baschet Publicat de Tudor Moisa pe 29 dec 2023

Detroit Pistons a pierdut, scor 128-122, împotriva Boston Celtics şi a egalat recordul de înfrângeri consecutive în NBA.

Pistons a început în forţă partida, iar în sfertul al doilea elevii lui Monty Williams au avut, în două rânduri, 21 de puncte avans (43-64 şi 45-66).

Deşi la pauză scorul a fost 47-66, Boston a reuşit un sfert trei aproape perfect, iar situaţia pe tabelă era egală înainte de ultimul act (82-82).

Sfertul al patrulea a fost echilibrat, iar după ce Cade Cunningham a ratat o aruncare de trei, Bogdanovic a recuperat ofensiv mingea şi a egalat la 108 cu patru secunde rămase. Celtics nu a reuşit coşul victoriei şi astfel s-a intrat în prelungiri. Detroit nu a mai avut replică în cele cinci minute de overtime şi Boston s-a impus cu 128 la 122.

În urma acestei înfrângeri, care este a 28-a consecutivă, Detroit ajunge să deţină trei dintre cele mai ruşinoase recorduri din NBA.

• Cele mai multe înfrângeri consecutive într-un sezon
  • Cele mai multe înfrângeri consecutive indiferent de numărul de sezoane (la egalitate cu Philadelphia 76ers)
  • Cele mai multe înfrângeri consecutive în play-off (14 - serie începută în sezonul 2007/2008 şi care este încă activă)

În partida de noaptea trecută, Cade Cunningham a fost principalul marcator la Detroit, cu 31 de puncte. Remarcaţi s-au făcut şi Ivey (22 de puncte, 10 recuperări), Bogdanovic (17 puncte, 12 recuperări) şi Duren (15 puncte, 14 recuperări).

Boston s-a bazat în principal pe aportul ofensiv oferit de Porzingis (35 de puncte, 8 recuperări) şi Tatum (31 de puncte, 10 pase decisive, 7 recuperări).