Ultima oră
Probleme la construcţia noii arene Dinamo? Preşedintele Clubului Sportiv a oferit detalii după ce lucrările s-au oprit Probleme la construcţia noii arene Dinamo? Preşedintele Clubului Sportiv a oferit detalii după ce lucrările s-au oprit
Ce surpriză! Alexi Pitu a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial Ce surpriză! Alexi Pitu a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial
Selecţionerul Capului Verde: ”Suntem o ţară mică, dar am demonstrat că nimic nu este imposibil” Selecţionerul Capului Verde: ”Suntem o ţară mică, dar am demonstrat că nimic nu este imposibil”
Joao Paulo, în extaz după calificarea Capului Verde în faza eliminatorie! Ce le-a transmis suporterilor FCSB-ului Joao Paulo, în extaz după calificarea Capului Verde în faza eliminatorie! Ce le-a transmis suporterilor FCSB-ului
David Kiki a rămas cu un mare regret după perioada petrecută la FCSB: „Sunt frustrat” David Kiki a rămas cu un mare regret după perioada petrecută la FCSB: „Sunt frustrat”
Transfer de Liga Campionilor! Universitatea Craiova a adus un atacant de la locul cinci din Portugalia Transfer de Liga Campionilor! Universitatea Craiova a adus un atacant de la locul cinci din Portugalia

Au fost răsplătiţi pe măsură! Suma încasată de jucătorii Corvinului Hunedoara, după triumful din Cupa României

Cupa României Publicat pe 16 mai 2024
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38111/21593833/1/corvinul-hunedoara-otelul-galati-finala-cupei-romaniei-betano-15-05-2024.jpg

Corvinul Hunedoara a câştigat miercuri seara, la Sibiu, Cupa României, învingând la lovituri de departajare, scor 3-2, formaţia Oţelul Galaţi. După 90 de minute scorul a fost egal, 2-2, iar în cele două reprize de prelungiri nu s-a mai marcat.

Formaţia hunedoreană a reuşit un parcurs senzaţional în Cupa României şi în urma acestui triumf din finala cu Oţelul ar urma să joace în turul 1 preliminar al Europa League, în cazul în care UEFA le dă acceptul.

Performaţa jucătorilor nu a rămas nerăsplătită, astfel că fiecare jucător al echipei din Liga 2 a primit câte 11.000 de euro în urma acestui succes, informează Digi Sport

Corvinul a câştigat 240.000 de euro, pentru faptul că s-a impus în faza finală a Cupei României, bani la care se mai adăugă şi cei 133.000 de euro pe care echipa îi avea asiguraţi pentru parcursul din competiţie. Astfel, formaţia din Liga 2 a încasat un total de 373.000 de euro.

Florin Maxim: „Am simţit că este momentul nostru!”

Artizanul acestui succes de răsunet este Florin Maxim. Antrenorul revelaţie a explicat culisele performanţei de răsunet.

„Ăsta era singurul trofeu pe care puteam să punem mâna. Am simţit o energie pe tot parcursul acestei competiţii. Am simţit că este momentul nostru! Nu ne dădea nimeni nicio şansă cu Sepsi, cu CFR la fel. Cu Voluntari am plecat favoriţi şi a fost o presiune pe mine şi pe jucători, mai ales atunci când ne-au egalat cei de acolo. Am avut crampe din minutul 75, dar am trecut peste durere şi am reuşit.

Azi soarta a fost cu noi. Trebuie să existe încrederea pe care trebuie să o acordăm jucătorilor. Bradu, Lefter sunt din primul an cu noi. Cred în antrenorul cu portarii şi îmi dau seama cât munceşte. Oamenii au nevoie de acea energie pe care trebuie mereu să le-o aloci. Real Madrid suferă până la final şi schimbă totul datorită încrederii”, spus Maxim, la final de meci.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Cupa României

Ultimele articole Toate articolele