Citește și

FCSB a anunţat, miercuri, despărţirea de jucătorii Baba Alhassan, David Kiki, Mamadou Thiam şi Daniel Graovac. Aceste plecări confirmate fac parte din procesul de reorganizare a lotului înaintea noului sezon, în care FCSB îşi propune să ia titlul şi să aibă un parcurs cât mai bun în cupele europene.
MM Stoica a vorbit despre plecarea celor 4, dar a recunoscut, în direct la Prima Sport, că l-ar fi păstrat pe Daniel Graovac şi pe Mamadou Thiam!
MM Stoica: ”Se ştia clar că ei nu vor mai face parte din lot. În afară lui Kiki, care mai avea un an contract şi căruia i-am reziliat amabil, ceilalţi trei avea clubul opţiune de prelungire şi nu au prelungit. Nu a existat semn de întrebare cu nimeni, dar eu pe Thiam şi Graovac i-aş fi ţinut, e adevărat că Thiam avea salariu mare.
Gigi vrea alt atacant. Eu consider că Thiam nu a avut atât de multe şanse, dar contează doar ultimul cuvânt şi e normal sa îl aibă proprietarul echipei.
Bogdan Cosmescu: Thiam a arătat ceva.... Graovac mergea păstrat doar pentru că e polivalent, dar nu îl vedeam titular la FCSB!
MM Stoica: Şi mai are o calitate extraordinară, se antrenează excelent, e un tip profesionist, tăcut, e un mare privilegiu să îl ai la echipă, să lucrez cu el. Şi Petrescu zicea la fel”.
- Alhassan era legitimat la FCSB din ianuarie 2024, David Kiki din iulie 2024, Thiam din august 2025 şi Graovac din iulie 2025.
