Ultima oră
Jucătorii iranieni au primit vize pentru SUA Jucătorii iranieni au primit vize pentru SUA
România – Letonia 0-3, în primul meci din European League la volei masculin România – Letonia 0-3, în primul meci din European League la volei masculin
Lionel Messi, în fruntea echipei All-Star MLS 2026 Lionel Messi, în fruntea echipei All-Star MLS 2026
Naţionala feminină, remiză în Republica Moldova, în ultimul meci din grupa preliminară pentru CM Naţionala feminină, remiză în Republica Moldova, în ultimul meci din grupa preliminară pentru CM
Universitatea Craiova l-a „furat” de la FCSB pe jucătorul lăudat de Gigi Becali, dar Mihai Stoica nu îl consideră o pierdere: „Nu e ce vrem noi” | EXCLUSIV Universitatea Craiova l-a „furat” de la FCSB pe jucătorul lăudat de Gigi Becali, dar Mihai Stoica nu îl consideră o pierdere: „Nu e ce vrem noi” | EXCLUSIV
Prima declaraţie a lui Ioan Ovidiu Sabău după ce a devenit antrenorul lui Farul! Noul tehnician al „marinarilor”, emoţionat de noua provocare Prima declaraţie a lui Ioan Ovidiu Sabău după ce a devenit antrenorul lui Farul! Noul tehnician al „marinarilor”, emoţionat de noua provocare

Brazilianul Caio Bonfim s-a impus la 20 km marş, în cadrul Campionatelor Mondiale de Atletism

Atletism Publicat de Daian Cutu pe 20 sep 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Brazilianul Caio Bonfim, vicecampion olimpic la Paris, a fost încoronat campion mondial la proba de 20 km marş la Campionatele Mondiale de Atletism de la Tokyo, sâmbătă dimineaţă.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38219/22171785/1/profimedia-1038811465.jpg

 

Totul s-a decis la kilometrul 18: în timp ce spaniolul Paul McGrath era în frunte, Caio Bonfim (al patrulea la 17 secunde) a accelerat ca o rachetă, depăşindu-şi toţi concurenţii pentru a termina în forţă şi a trece linia de sosire în o oră, 18 minute şi 35 secunde.

El i-a devansat pe chinezul Wang Zhaozhao (1h18:43) şi pe Paul McGrath (1h18:45).

La o săptămână după ce a câştigat proba de 35 km marş, spaniola María Pérez a câştigat proba de 20 km marş la Campionatele Mondiale de Atletism de la Tokyo şi este acum dublă campioană mondială la ambele discipline.

Atleta spaniolă în vârstă de 29 de ani, vicecampioană olimpică la proba de 20 km marş, s-a impus cu un timp de 1h 25 min 54, cel mai bun timp al sezonului, în faţa mexicanei Alegna Gonzalez (1h26:06) şi a japonezei Nanako Fujii (1h26:18).

„Am participat la cinci campionate mondiale şi aceasta este a patra mea medalie. Sunt cea mai fericită femeie din lume”, a declarat Perez după cursă.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Atletism

Ultimele articole Toate articolele