Van Dijk le cere coechipierilor săi să se autodepăşească după eşecul cu Everton. „Toată lumea trebuie să se uite în oglindă” Van Dijk le cere coechipierilor săi să se autodepăşească după eşecul cu Everton. „Toată lumea trebuie să se uite în oglindă”
Xavi şi-a motivat alegerea, după discuţia cu preşedintele Barcelonei. „Proiectul nu s-a terminat” Xavi şi-a motivat alegerea, după discuţia cu preşedintele Barcelonei. „Proiectul nu s-a terminat”
Duel istoric pe zgura de la Madrid! Rafa Nadal, faţă în faţă cu un puşti de 16 ani Duel istoric pe zgura de la Madrid! Rafa Nadal, faţă în faţă cu un puşti de 16 ani
Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League

Campioana Trabzonspor, eliminată din Cupa Turciei de Kayserispor, echipa lui Silviu Lung Jr. Portarul român a fost titular

Superlig Publicat pe 11 mai 2022

Kayserispor, cu portarul Silviu Lung Jr. titular, s-a calificat în finala Cupei Turciei, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (0-1), echipa Trabzonspor, noua campioană, în manşa a doua a semifinalelor. În partida tur, Trabzonspor s-a impus cu 1-0, dar a fost eliminată cu scorul general de 3-4.

Recent câştigătoarea campionatului Turciei a deschis scorul, în minutul 3, prin Nwakaeme. După pauză, gazdele au trecut în avantaj după reuşitele lui Bassan 48' şi Hosseini 59', dar Trabzon a egalat, în minutul 82, prin Bakasetas.

Finalul a fost incendiar, gazdele marcând încă două goluri în prelungirile timpului regulamentar, prin Thiam 90'+1 (penalti) şi din nou Bassan 90'+6.

Adversara echipei Kayserispor din ultimul act va fi cunoscută, miercuri, după meciul Sivasspor - Alanyaspor (20:30). În tur, Sivasspor s-a impus în deplasare, cu 2-1.

Finala este programată la 26 mai, la Istanbul, pe Stadionul Olimpic Ataturk.

Kayserispor a mai cucerit Cupa Turciei în 2008.