Elias Charambous, anunţ de ultim moment despre accidentarea lui Florinel Coman! Cât va lipsi golgheterul Superligii
Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale
 Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei” Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei”
FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Campioana UBT Cluj, calificare ce a necesitat aspacardine în semifinalele Ligii Naţionale de Baschet

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 18 apr 2023

Campioana en-titre UBT Cluj şi formaţia Rapid Bucureşti s-au calificat, marţi, în semifinalele Ligii Naţionale, unde se alătură echipei CSM Oradea, după victorii în meciul al treilea din cinci programate în sferturile de finală. Două meciuri s-au decis după prelungiri, iar seria CSU Sibiu – CSO Voluntari continuă.

Ardelenii s-au calificat spectaculos, graţie unei aruncări în ultima secundă din prelungiri.

Rezultatele înregistrate în meciurile de marţi sunt: SCM Timişoara – CSM Oradea 87-91, după prelungiri (87-63 şi 88-63 în primele două dispute), SCMU Craiova – U BT Cluj 94-97, după prelungiri (81-86 şi 70-79) şi FC Argeş Piteşti – Rapid Bucureşti 72-75 (74-79 şi 72-88).

În ultima serie, între CSU Sibiu – CSO Voluntari, scorul la general este de 2-1, după victoria de marţi a gazdelor, cu 82-72. În primele două confruntări victoriile au fost împărţite (92-78 şi 70-94). Meciul 4 este programat în 20 aprilie, iar un eventual decisiv este programat în 23 aprilie.

Semifinalele, între CSM Oradea – CSU Sibiu/CSO Voluntari şi U BT Cluj – Rapid Bucureşti, se vor juca tot în cinci partide, începând cu data de 28 aprilie.

Urmează finala Ligii Naţionale, între câştigătoarele din semifinale, programată în sistemul cel mai bun din şapte meciuri, între 14-31 mai.

Titlul naţional este deţinut de formaţia U Banca Transilvania Cluj.