Ultima oră
Cristiano Ronaldo a marcat la al şaselea Mondial şi a devenit unic în istoria fotbalului Cristiano Ronaldo a marcat la al şaselea Mondial şi a devenit unic în istoria fotbalului
Cristi Chivu nu se opreşte aici! Ce obiectiv şi-a stabilit antrenorul român Cristi Chivu nu se opreşte aici! Ce obiectiv şi-a stabilit antrenorul român
Matteo Duţu vrea să-l facă uitat pe Boateng la Dinamo în următorul sezon şi să-l cucerească pe Gică Hagi: „Normal că mă gândesc şi la echipa naţională” Matteo Duţu vrea să-l facă uitat pe Boateng la Dinamo în următorul sezon şi să-l cucerească pe Gică Hagi: „Normal că mă gândesc şi la echipa naţională”
Lovitură pentru FCSB! Atacantul dorit de Gigi Becali a luat decizia şi e gata să semneze Lovitură pentru FCSB! Atacantul dorit de Gigi Becali a luat decizia şi e gata să semneze
Tatăl lui Denis Drăguş a rupt tăcerea despre transferul fiului său la FCSB: ”Îl iubeşte pe Gigi Becali” Tatăl lui Denis Drăguş a rupt tăcerea despre transferul fiului său la FCSB: ”Îl iubeşte pe Gigi Becali”
Surpriză mare! Andrei Ciolacu, revenire de senzaţie în SuperLiga Surpriză mare! Andrei Ciolacu, revenire de senzaţie în SuperLiga

Cine era tânărul antrenor de baschet care a decedat în urma accidentului de pe A2

Baschet Publicat de Prima Sport pe 23 iun 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Tânărul antrenor Marius Coman, component al colectivului tehnic al echipei de baschet CSM Oradea, a murit în accidentul produs duminică seară pe autostrada A2, în judeţul Călăraşi.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38217/22075979/1/marius-coman.jpg

Autocarul în care se aflau copiii s-a răsturnat, duminică seară, pe autostrada A2, la kilometrul 50, în localitatea Nicolae Bălcescu, din judeţul Călăraşi.

”Cu durere în suflet ne luăm rămas bun de la Marius Coman, cel care a fost component al colectivului tehnic CSM Oradea.

Nu de mult îl felicitam pentru medaliile de la echipa de U14 şi făceam planuri alături de el pentru viitorul baschetului orădean. Acum, din păcate ne părăseşte mult prea repede în urma cumplitului accident de ieri. 

Ne rugăm pentru sufletul lui, transmitem condoleanţe familiei îndurerate şi le suntem alături în aceste zile grele. De asemenea, gândurile noastre merg şi către ceilalţi copii şi componenţi ai staff-ului aflţai în autocar. Ei se află sub îngrijirea medicilor şi ne rugăm să se întoarcă cu bine acasă”, a anunţat CSM Oradea în social media.

Autocarul în care se aflau copiii s-a răsturnat, duminică seară, pe autostrada A2, la kilometrul 50, în localitatea Nicolae Bălcescu, din judeţul Călăraşi. Autorităţile judeţene au activat Planul roşu de intervenţie.

La caz au fost trimise două elicoptere SMURD. P. Primele date indică drept cauză probabilă explozia unei anvelope. Ocupanţii autocarului ar fi copii şi antrenori ai  echipei de mini baschet a Asociaţiei Sportive Star Oradea, care plecaseră din municipiu spre litoral pentru a participa la Festivalul Naţional de Baby Baschet care urmează să se desfăşoare la Costineşti.

Centrul Infotrafic al Poliţiei Române  a informat că, în urma cercetărilor la locul accidentului, s-a stabilit că autocarul cu 28 persoane - şase adulţi şi 22 de copii -  care se deplasa pe Autostrada A 2 Bucureşti - Constanţa, s-a răsturnat pe o parte, în afara carosabilului, în urma exploziei anvelopei din dreapta faţă. 

În urma accidentului, un adult a decedat, iar doi copii au fost răniţi grav, fiind în stare gravă, din care unul intubat. Ambii au fost preluaţi cu elicoptere SMURD şi transportaţi la spital. 

De asemenea, 18 persoane au fost rănite uşor, dintre acestea, patru (doi minori şi doi adulţi, inclusiv şoferul) fiind transportate cu ambulanţe, 11 minori fără aparţinători, fiind duşi cu două autospeciale pentru victime multiple la Spitalele Marie Curie şi Grigore Alexandrescu din Bucureşti, iar alţi trei copii au fost preluaţi de către părinţi cu maşinile personale pentru a fi transportaţi la spital.

Un băiat de 9 ani a fost în stop cardiac şi a răspuns foarte greu manevrelor de resuscitare, starea sa fiind foarte gravă, iar un alt băiat are politraumarisme, starea sa fiind relativ stabilă.

Alţi 5 copii au avut traume minore, unul dintre ei rămânând sub obervaţie, pentru că prezintă un suflu cardiac congenital.

La Spitalul ”Marie Curie” din Bucureşti au fost duşi 15 copii.

Dintre aceştia, 8 au fost externaţi la domiciliu, 3 sunt internaţi la Secţia Chirugie şi alţi 3 sunt la secţia Ortopedie, starea lor fiind stabilă.

Un alt copil a fost transferat la Spitalul ”Grigore Alexandrescu”. Şi starea acestuia este stabilă, însă fratele său eate internat în stare gravă, la acest spital, iar familia a solicitat transferul.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Baschet

Ultimele articole Toate articolele