Robert Gherghe, preşedintele executiv de la FC Voluntari, a comentat transferul lui Matheus Diniz la FCSB.
Citește și

FCSB l-a legitimat pe Matheus Diniz, un tânăr fotbalist care va împlini 16 ani în luna decembrie. În sezonul precedent, acesta a evoluat pentru echipa U16 a celor de la FC Voluntari.
Robert Gherghe, preşedintele executiv al clubului ilfovean, a vorbit despre transfer şi a dezvăluit că Florin Cernat, directorul sportiv al FCSB, a fost cel care a insistat pentru a se realiza mutarea.
„A fost jucătorul nostru, dar ştiţi că de la 16 ani jucătorii pot alege, este vorba despre acea liberă trecere. Ca să devină jucător profesionist, FCSB va trebui să achite acea grilă de formare către FC Voluntari, care e undeva între 20.000 şi 25.000 de euro pentru fiecare jucător care a parcurs toate etapele de juniorat la Voluntari.
E un băiat foarte, foarte bine educat, un fotbalist tânăr foarte bun. FCSB l-a ochit şi cred că un merit mare l-a avut şi Florin Cernat, care-l urmărea de foarte mult timp. Eu îl ştiu, chiar am discutat cu el, cu un IQ şi un nivel al intelectului peste medie. Ca orice jucător brazilian, e de profil ofensiv, chiar dacă nu are un post exact la vârsta lui. E plin de fantezie, respecta foarte bine tactic ceea ce-i spunea antrenorul.
Mă bucur pentru el, la nivel personal, fiindcă a făcut un pas înainte, dar pentru noi nu e un lucru bun că l-am pierdut. Dar e în liberă trecere, ca orice junior, şi poate să opteze pentru orice alt club. Tatăl lui a fost o perioadă scurtă şi în lotul lui FC Buzău, la un moment dat a fost o opţiune şi pentru noi, dar nu s-a concretizat. Ei sunt mutaţi cu totul în Pipera, acolo stau”, a spus Robert Gherghe pentru GSP.
Mesajul lui Matheus Diniz
”Uneori, pentru a creşte, trebuie să ai curajul să faci următorul pas. Mulţumesc, FC Voluntari, pentru tot ce am învăţat aici. Plec cu amintiri frumoase, recunoştinţă şi motivaţia de a scrie un nou capitol. Ne revedem pe teren!”, a scris Matheus Diniz pe reţelele sociale, potrivit sport.ro. Diniz a purtat numărul 10 la academia celor de la Voluntari şi a jucat în ofensivă la echipa ilfovenilor.
