Ultima oră
Echipele calificate în şaisprezecimile de finală, după încheierea etapei a doua a fazei grupelor Echipele calificate în şaisprezecimile de finală, după încheierea etapei a doua a fazei grupelor
Luka Modric a intrat în istorie! Bornă fabuloasă atinsă la meciul cu Panama de la CM Luka Modric a intrat în istorie! Bornă fabuloasă atinsă la meciul cu Panama de la CM
Columbia - RD Congo 1-0. Sud-americanii merg în şaisprezecimile de finală! Africanii mai speră Columbia - RD Congo 1-0. Sud-americanii merg în şaisprezecimile de finală! Africanii mai speră
Un jucător englez a refuzat să dea mâna cu Thomas Partey Un jucător englez a refuzat să dea mâna cu Thomas Partey
Panama - Croaţia 0-1. O schimbare inspirată a făcut diferenţa Panama - Croaţia 0-1. O schimbare inspirată a făcut diferenţa
Anglia – Ghana 0-0! Africanii rezistă şi smulg un punct Anglia – Ghana 0-0! Africanii rezistă şi smulg un punct

Clauza interesantă care poate duce la demiterea unui antrenor din Superliga. ”Le-am zis şi la conferinţe că trebuie să fim realişti, să avem răbdare”

UTA Arad Publicat de Daian Cutu pe 23 mar 2024
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38243/21533776/1/liga-1.jpg

Mircea Rednic (61 de ani) are un parcurs excelent la UTA Arad, după un start de sezon modest.

Arădenii sunt pe locul 3 în play-out, la doar o lungime de primul loc, ocupat de Universitatea Cluj. Jocul arădenilor este unul solid, iar barajul de menţinere sau retrogradarea par o utopie.

Antrenorul Mircea Rednic a dezvăluit că are o clauză în contract foarte interesantă, prin care poate fi demis automat, dacă echipa se află timp de 5 etape pe loc retrogradabil.

Situaţia s-a întâmplat între rundele 9 şi 13, dar tehnicianul a avut suportul conducerii, iar situaţia a fost redresată.

“Am o clauză în contract conform căreia, dacă timp de 5 etape echipa se află pe loc de retrogradare, pot fi demis. Prima parte a campionatului cam pe acolo eram. Dar conducerea m-a susţinut, tot timpul mă suna şi îmi spunea că are încredere în mine, să-mi fac treaba.

Le-am zis şi la conferinţe că trebuie să fim realişti, să avem răbdare. Asta e, s-a format o nouă echipă. Şi mulţi au avut răbdare. Mai sunt critici de-ai mei prin oraş. Oraşul ăsta trăieşte prin fotbal şi sunt oameni care s-au săturat să fim la retrogradare.

Şi anul ăsta avem obiectiv să ne salvăm de la retrogradare, nu s-a pus niciodată problema de Play-Off. Să ne salvăm şi să ne clasăm pe un loc cât mai sus, ţinând cont şi de banii pe care îi primim de la televiziune”, a dezvăluit Rednic, pentru cei de la Sport Total FM.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

UTA Arad

Ultimele articole Toate articolele