Reprezentativa Columbiei s-a calificat în ”16-imi” la Cupa Mondială, după ce a învins, miercuri dimineaţă, scor 1-0, selecţionata RD Congo, în etapa a doua a grupei K a competiţiei.
Citește și

Unicul gol al meciului a fost marcat de Daniel Munoz, în minutul 76. Meciul s-a disputat la Guadalajara.
Columbia: Vargas - Mojica, Lucumi, Sanchez, Munoz - Arias (Rios - 77), Lerma, Puerta - Diaz, Suarez (Cordoba - 58), Rodriguez (Quintero - 58). Selecţioner: Nestor Lorenzo
RD Congo: Mpasi - Masuaku (J. Kayembe - 72), Kapuadi, Tuanzebe, Mbemba, Wan-Bissaka - E. Kayembe (Pickel - 72), Moutoussamy (Mbuku - 82), Mukau (Sadiki - 46) - Bakambu (Banza - 57), Wissa. Selecţioner: Sebastien Desabre
Meciul a fost arbitrat de italianul Maurizio Mariani.
În ultima etapă a grupei K, la 26 iunie, de la ora 02.30, Columbia va întâlni Portugalia, iar RD Congo va evolua cu Uzbekistan.
În clasament, Columbia are 6 puncte, urmată de Portugalia, cu 4 puncte, RD Congo şi Uzbekistan cu câte un punct.
