Ultima oră
Premieră în acest an la Supercupa României! FRF şi-a dat acordul pentru ca asta să se întâmple Premieră în acest an la Supercupa României! FRF şi-a dat acordul pentru ca asta să se întâmple
Cutremur la FRF! Răzvan Burleanu dă afară omul care i-a fost mâna dreaptă în ultimii 12 ani Cutremur la FRF! Răzvan Burleanu dă afară omul care i-a fost mâna dreaptă în ultimii 12 ani
Ziua şi transferul la Dinamo. După spaniolul Pascual, ”câinii roşii” iau un jucător de la Braga Ziua şi transferul la Dinamo. După spaniolul Pascual, ”câinii roşii” iau un jucător de la Braga
Adelina Ungureanu, căpitanul naţionalei, ruptură de ligament la genunchi după o accidentare în European League Adelina Ungureanu, căpitanul naţionalei, ruptură de ligament la genunchi după o accidentare în European League
Fost jucător la CFR şi Rapid, Ermal Krasniqi a bătut palma cu o nouă echipă! Fost jucător la CFR şi Rapid, Ermal Krasniqi a bătut palma cu o nouă echipă!
Răsturnare de situaţie! Mihai Pintilii, în negocieri avansate pentru revenirea pe bancă Răsturnare de situaţie! Mihai Pintilii, în negocieri avansate pentru revenirea pe bancă

Comisia de Disiciplină a anunţat sancţiunile pentru incidentele de la meciul Dinamo – Rapid

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 15 ian 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Comisia de Disciplină din cadrul FRF, întrunită miercuri, a decis sancţiuni totale de peste 90.000 de lei ca urmare a incidentelor de la meciul Dinamo – Rapid, din Superligă.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38109/21898453/1/dinamo-bucuresti-rapid-bucuresti-superliga-superbet-22-12-2024.jpg

 

FC Dinamo a primit o penalitate sportivă de 33.750 lei, iar în cazul FC Rapid s-a decis o penalitate sportivă de 60.000 lei.

Cele două cluburi au fost sancţionate din cauza comportamentului suporterilor, mai exact pentru introducerea în locurile de desfăşurare a jocurilor de băuturi alcoolice, obiecte şi materiale explozive, incendiare şi fumigene, substanţe toxice, halucinogene şi iritante, alte obiecte ce au fost folosite de spectatori la acţiuni de tulburare a ordinii publice sau care pot contribui la producerea unor acte de violenţă şi pentru aprinderea ori aruncarea cu obiectele prevăzute mai sus spre alţi spectatori sau spre/în terenul de joc.

La 22 decembrie, FC Dinamo a remizat acasă cu FC Rapid, scor 0-0, în etapa a 21-a a Superligii.

Meciul a început cu câteva minute întârziere, din cauza materialelor pirotehnice aruncate în teren de ambele galerii.

După partidă, Jandarmeria Bucureşti a anunţar că a aplicat 17 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 134.200 de lei. Trei sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 110.000 de lei, au fost aplicate organizatorului meciului, iar patru sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 21.000 de lei, au fost aplicate societăţii specializate de pază şi protecţie, pentru nerespectarea obligaţiilor ce le revin.

Totodată, au fost aplicate cinci sancţiuni complementare privind interzicerea accesului la competiţiile sportive pe o perioadă de şase luni sau un an.

În plus, au fost întocmite trei acte de sesizare în vederea înaintării către organele abilitate, în conformitate cu prevederile legii privind regimul materiilor explozive.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Superliga

Ultimele articole Toate articolele