VIDEO | Sepsi - FCSB 2-2. Lupta la titlu se mai prelungeşte VIDEO | Sepsi - FCSB 2-2. Lupta la titlu se mai prelungeşte
VIDEO | Lorient - PSG 1-4. Mbappe şi Dembele au reuşit câte ”o dublă” VIDEO | Lorient - PSG 1-4. Mbappe şi Dembele au reuşit câte ”o dublă”
”M-au angajat pentru a prinde play-off-ul şi s-au pricopsit cu o promovare”. Adrian Mihalcea a reuşit un miracol la Slobozia ”M-au angajat pentru a prinde play-off-ul şi s-au pricopsit cu o promovare”. Adrian Mihalcea a reuşit un miracol la Slobozia
”Mergem mai departe cu aceeaşi energie”. Mandat cu foarte multe probleme pentru Lobonţ la Rapid ”Mergem mai departe cu aceeaşi energie”. Mandat cu foarte multe probleme pentru Lobonţ la Rapid
"Se vorbeşte mai mult despre Rapid, despre CFR! Să nu uitaţi". Oficialul Farului a intrat în direct şi s-a dezlănţuit | VIDEO EXCLUSIV "Se vorbeşte mai mult despre Rapid, despre CFR! Să nu uitaţi". Oficialul Farului a intrat în direct şi s-a dezlănţuit | VIDEO EXCLUSIV
Un adolescent francez, arestat cu privire la un plan de atentat la La Défense în timpul Jocurilor Olimpice Un adolescent francez, arestat cu privire la un plan de atentat la La Défense în timpul Jocurilor Olimpice

Cristiano Bergodi, mulţumit de parcursul lui Sepsi în Conference League: ”Am jucat bine. Mergem mai departe, nu e capăt de ţară că am pierdut”

Sepsi OSK Publicat pe 12 aug 2022

Antrenorul echipei Sepsi, Cristiano Bergodi, a declarat după eliminarea din Conference League, după dubla cu Djurgarden, că meciurile cu suedezii au întărit grupul şi că este mulţumit de prestaţia jucătorilor săi. Asta deşi formaţia din SuperLiga României a cedat cu 2-6 la general, 1-3 în tur, 1-3 în retur.

Această dublă ne-a întărit şi întăreşte grupul. Au fost meciuri cu o echipă foarte bună din Suedia. Din păcate n-am ţinut de rezultat după ce am marcat. S-a complicat de tot meciul după ce ne-au dat al doilea gol. Dar eu zic că băieţii au făcut un meci bun.

Normal că au fost greşeli la goluri, dar e o echipă cu viteză de joc, în plin campionat. Am jucat bine şi sunt mulţumit de băieţi. Mergem mai departe în campionat, fără să fie cap de ţară că am pierdut această calificare, pentru că eu cred că am jucat cu cea mai bună echipă dintre acestea patru care le-au întâlnit echipele româneşti”, a spus Cristiano Bergodi.

Echipa suedeză Djurgarden a trecut, joi, de Sepsi Sf. Gheorghe, scor 3-1, în manşa secundă a turului al treilea preliminar din Conference League. Sepsi a părăsit competiţia cu dublă înfrângere în faţa suedezilor, cu 2-6 scor cumulat. În tur a fost tot 3-1 pentru Djurgarden.

Cosmin Matei a deschis scorul în minutul 8 pentru Sepsi, după o lovitură liberă centrată în careu, dar care nu a fost atinsă de nimeni. În minutul 12, Finndell a egalat situaţia pe tabela de marcaj, iar în minutul 23 Asoro a marcat al doilea gol al echipei gazdă. În minutul 71, Mitrea a gafat şi Asoro a înscris stabilind scorul final, 3-1.

Astfel, Sepsi a părăsit Conference League din turul 3 al preliminariilor, chiar înainte de faza play-off-ulul.

Echipele utilizate:

• Djurgarden: Zetterstrom – Johansson (Lofgren 75’), Hien, Ekdal, Bengtsson – Finndell (Danielson 46’), Schuller (Banda 28’), Eriksson - Asoro, Edvardsen (Wikheim 62’), Radetinac (Doumbouya 75’). Antrenor: Kim Bergstrand
  • Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Dimitrov (Ciobotariu 88), Ninaj, Mitrea, Ispas - Aganovic, Păun, C. Matei (G. Dragomir 88’) – Damaşcan (J. Rodriguez 52’), Rondon (Tudorie 72’), Bărbuţ (Achachbar 72’). Antrenor: Cristiano Bergodi