Ultima oră
Madison Keys a cucerit trofeul la Eastbourne pentru a treia oară Madison Keys a cucerit trofeul la Eastbourne pentru a treia oară
Şahistul Tudor Henry, vicecampion mondial la categoria Open 16 Şahistul Tudor Henry, vicecampion mondial la categoria Open 16
Taremi critică problemele logistice şi sugerează că Iranul nu este binevenit în SUA Taremi critică problemele logistice şi sugerează că Iranul nu este binevenit în SUA
Benjamin Siegrist se desparte de Rapid! Cine îl vrea pe portarul elveţian Benjamin Siegrist se desparte de Rapid! Cine îl vrea pe portarul elveţian
Universitatea Craiova, pregătiri pentru Liga Campionilor. Tudor Băluţă, impresii direct din cantonamentul din Austria: ”Muncim. Avem doar amicale tari” | EXCLUSIV Universitatea Craiova, pregătiri pentru Liga Campionilor. Tudor Băluţă, impresii direct din cantonamentul din Austria: ”Muncim. Avem doar amicale tari” | EXCLUSIV
Transfer interesant perfectat de Unirea Slobozia. Ialomiţenii au adus un jucător trecut pe la FCSB şi Dinamo Transfer interesant perfectat de Unirea Slobozia. Ialomiţenii au adus un jucător trecut pe la FCSB şi Dinamo

CSM Bucureşti, supercampioana României la handbal feminin.”Tigroaicele” au învins campioana Rapid, cu 28-26

Handbal Publicat pe 24 aug 2022
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/20830115/1/csm-bucuresti-feminin.jpg

Supercupa României la handbal feminin a fost câştigată, marţi seară, de deţinătoarea Cupei şi vicecampioana CSM Bucureşti, după partida cu campioana Rapid Bucureşti.

CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 28-26 (13-16), în prezenţa a peste 3.000 de spectatori, între care s-au remarcat fanii rapidişti. Pentru a-şi motiva favoritele, ei au apelat şi la huiduieli la adresa jucătoarelor de la CSM, inclusiv a căpitanului naţionalei, Cristina Neagu, care în debutul partidei a primit premiul pentru cea mai bună jucătoare şi golgheter al sezonului 2021, din partea FR Handbal.

În pofida atmosferei de zile mari din tribune, niciuna dintre echipe nu a arătat constanţă în joc, situaţie scuzabilă, probabil, doar pentru că este început de sezon şi loturile nu au avut timpul necesar pentru omogenizare. Presiunea rezultatului şi-a pus amprenta, iar în aceste condiţii câştigătoare a fost echipa a greşit mai puţin per total, CSM Bucureşti.

La meci au asistat mai multe personalităţi din lumea sportului, între care ministrul Sportului, Eduard Novak, preşedintele FR Handbal, Constantin Din, şi Narcisa Lecuşanu, membru al structurilor IHF.

Portarul Rapidului, croata Ivana Kapitanovic, a încheiat meciul nefericit, accidentată şi scoasă pe targă de echipa medicală, după o ciocnire cu o jucătoare adversă în minutul 59.

Cele două echipe se vor duela şi peste câteva zile, mai precis duminică, în prima etapă a Ligii Naţionale.

De asemenea, CSM Bucureşti şi Rapid Bucureşti vor reprezenta România în sezonul 2022-2023 al Ligii Campionilor, ambele fiind repartizate în faza grupelor.

CSM Bucureşti a mai câştigat Supercupa României de trei ori, în 2016, 2017 şi 2019, iar în ultimii doi ani a fost finalistă.

Rapid Bucureşti nu a câştigat trofeul niciodată.

 

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele