Union St Gilloise dă lovitura şi se califică în detrimentul lui Eintracht Frankfurt. Rezultatele din play-off-ul Conference League Union St Gilloise dă lovitura şi se califică în detrimentul lui Eintracht Frankfurt. Rezultatele din play-off-ul Conference League
Sparta Praga a eliminat-o pe Galatasaray din Europa League, după un succes clar în retur Sparta Praga a eliminat-o pe Galatasaray din Europa League, după un succes clar în retur
Revine Gabi Tamaş în Superliga? ”Am o relaţie foarte strânsă de prietenie” Revine Gabi Tamaş în Superliga? ”Am o relaţie foarte strânsă de prietenie”
Oficialii de la UEFA îşi dau pumni în cap! Fanii Legiei Varşovia au oferit coregrafia sezonului Oficialii de la UEFA îşi dau pumni în cap! Fanii Legiei Varşovia au oferit coregrafia sezonului
Gilles Simon se alătură echipei lui Daniil Medvedev Gilles Simon se alătură echipei lui Daniil Medvedev
Reacţia selecţionerului Mihai Silvăşan, după umilinţa cu Luxemburg. ”Să stăm pozitivi, să stăm împreună” Reacţia selecţionerului Mihai Silvăşan, după umilinţa cu Luxemburg. ”Să stăm pozitivi, să stăm împreună”

CSM Constanţa a câştigat Cupa României la handbal masculin! CSU Suceava, medalie de bronz

Handbal Publicat pe 14 mai 2023

Echipa de handbal masculin CSM Constanţa a câştigat duminică, la Baia Mare, trofeul Cupa României, după ce a învins în finala Turneului Final Four formaţia Minaur Baia Mare. Medalia de bronz a revenit CSU Suceava, după meciul cu CSM Bucureşti.

Finala Cupei României a fost tranşată de CSM Constanţa, scor 24-23 (12-10). Minaur Baia Mare a jucat finala Cupei României chiar în ziua în care împlineşte 49 de ani de la înfiinţare.

În finala mica, între învinsele din semifinale, s-a impus CSU Suceava, cu scorul de 35-29 (18-15), în faţa echipei CSM Bucureşti.

În semifinale, disputate sâmbătă, CSM Constanţa a învins CSU Suceava, după patru reprize de prelungiri, cu 42-39 (17-15), iar Minaur Baia Mare a dispus de CSM Bucureşti, scor 22-21 (12-11).

În 2022, Cupa României a fost câştigată de campioana Dinamo Bucureşti, eliminată în această stagiune în sferturi, de CSM Constanţa.

Cupa României din acest an marchează şi împlinirea a 75 de ani de la disputarea primei ediţii, când handbalul se juca în 11. În 1948, primul trofeu a revenit lui Arsenal Sibiu, care a învins cu 2-1 la general echipa Româno-Americană Ploieşti, potrivit FRH.