VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

CSM Oradea, victorie cu Sporting Lisabona şi intră în ”sferturile” FIBA Europe Cup de pe locul I al grupei K

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 19 feb 2022

Vicecampioana la baschet masculin CSM Oradea a învins pe teren propriu, formaţia portugheză Sporting Lisabona, scor 72-55 (25-21), în ultimul meci din grupa K a FIBA Europe Cup şi va intra în sferturi de pe primul loc al grupei.

Principalii marcatori ai partidei au fost Holt 21 puncte, pentru CSM Oradea, respectiv Williams 16, pentru Sporting.

CSM Oradea a încheiat grupa K pe primul loc, cu 11 puncte, urmată de Sporting (10), ambele calificate în faza sferturilor de finală.

Rezultatele sale complete în grupa K, faza Top 16, sunt: 68-56 şi 57-94 cu Benfica Lisabona, 83-77 şi 72-55 cu Sporting Lisabona şi 83-73 şi 80-65 cu Trefl Sopot.

Orădenii s-au calificat în grupele principale după ce au încheiat grupa preliminară H pe locul 2, în urma rezultatelor 66-76 şi 68-75 cu Legia Varşovia, 63-75 şi 67-58 cu FC Porto, 75-58 şi 78-70 cu Szolnok.

În sferturile de finală ale competiţiei, vicecampioana României se va duela cu Bahcesehir College, manşa tur în deplasare.

În sezonul anterior, CSM Oradea a obţinut medalia de bronz în FIBA Europe Cup.