Dragoş Nedelcu se pregăteşte cu Steaua, deşi nu va mai continua în Ghencea.
Citește și

Dragoş Nedelcu nu mai are contract cu Steaua, însă mijlocaşul continuă să se antreneze alături de echipa pregătită de Daniel Opriţa. Tehnicianul a explicat că i-a permis fotbalistului să rămână în programul de pregătire pentru a-l ajuta să îşi păstreze ritmul până la găsirea unei noi echipe.
Nedelcu a ajuns la Steaua în septembrie 2025, după o perioadă dificilă marcată de accidentări. În tricoul formaţiei din Liga 2, acesta a bifat 14 meciuri, fără gol sau pasă decisivă.
Daniel Opriţa a transmis că mijlocaşul are calitate pentru un nivel mai ridicat, dar trebuie să îşi recapete încrederea după problemele medicale care i-au afectat cariera. Antrenorul a subliniat că Nedelcu s-a pregătit exemplar cât timp a fost la Steaua şi nu a avut probleme extrasportive.
"Se pregăteşte cu noi pentru că mai are contract până pe 30 iunie. Nu şi-a găsit echipă şi continuă să se antreneze. Şi dacă nu-şi găseşte echipă, eu i-am zis că îl primesc să se antreneze cu noi, să se menţină din punct de vedere fizic. Nu este nicio problemă pentru noi.
Nu mai avem mulţi jucători de convins. Mai sunt vreo 3, dar în mare suntem înţeleşi. Vrem să facem o echipă combinată între jucători cu experienţă şi fotbalişti tineri din propria noastră academie", a spus Daniel Opriţa, pentru digisport.ro.
Pentru fostul jucător de la Farul şi FCSB, următoarea destinaţie poate fi decisivă în încercarea de a reveni la un nivel important.
