Înotătorul David Popovici s-a impus duminică în cursa de 200 metri liber la Roma, în Trofeul Sette Colli, stabilind un nou record al competiţiei.
Citește și

David Popovici a mers în finala de 200 metri liber cu cel mai bun timp al calificărilor şi a luat startul tot de pe culoarul 4.
În urmă cu o zi, Popovici el a cucerit aurul şi în proba de 100 de metri liber. Sportivul nostru a dezvăluit că a învăţat multe din acest concurs şi este mai pregătit pentru Campionatele Europene de la Paris.
”Mulţumesc. Este ceva în care mă specializez, mai ales pe ultima parte a cursei. A fost frumos, a fost surprinzător de... nu vreau să spun uşor.
Asta mă face foarte curios ce pot realiza cu un antrenament ţintit. Am făcut season best, chiar şi personal best. Sunt fericit că sunt aici, îmi place publicul acesta. Ce pot spune despre mâncare? Totul a fost excelent. O competiţie reuşită. Este foarte bună pentru moralul meu şi pentru evoluţia mea în sezon.
Iau multe lucruri învăţate aici şi le duc la Paris. Parisul va fi în sală, eu ador să înot afară, dar am mai făcut-o în trecut, deci nu sunt îngrijorat. Sper să fie bine.
În seara asta mă voi relaxa, voi sta cu familia mea, care a venit aici să mă susţină”, a declarat Popovici, pentru Rai Sport.
