Nicolae Dică a analizate eşecurile din mandatele de la FC Voluntari şi FCU Craiova: „Nu mi-au dat nicio şansă. Mi-au făcut doar rău” Nicolae Dică a analizate eşecurile din mandatele de la FC Voluntari şi FCU Craiova: „Nu mi-au dat nicio şansă. Mi-au făcut doar rău”
Suma incredibilă pe care o câştigă Messi la Inter Miami! Depăşeşte masa salarială a multor echipe din MLS Suma incredibilă pe care o câştigă Messi la Inter Miami! Depăşeşte masa salarială a multor echipe din MLS
Victorie şi calificare pentru Sabalenka în turneul de la Roma! Pe cine va întâlni în finală Victorie şi calificare pentru Sabalenka în turneul de la Roma! Pe cine va întâlni în finală
VIDEO | FC Botoşani - CS Mioveni, astăzi, de la ora 20:00, în direct la Prima Sport 1! Cele două s-au mai întâlnit în acest sezon VIDEO | FC Botoşani - CS Mioveni, astăzi, de la ora 20:00, în direct la Prima Sport 1! Cele două s-au mai întâlnit în acest sezon
VIDEO | Almeria - Barcelona 0-2. Catalanii sunt aproape siguri că vor fi vicecampioni ai Spaniei VIDEO | Almeria - Barcelona 0-2. Catalanii sunt aproape siguri că vor fi vicecampioni ai Spaniei
Emilia Corbu a cucerit titlul de campioană a României la floretă Emilia Corbu a cucerit titlul de campioană a României la floretă

Dawa, criticat dur după gafa din partida FC Hermannstadt - FCSB: ”Echipa pierde puncte pe mâna lui” ǀ EXCLUSIV

FCSB Publicat pe 21 sep 2023

FCSB nu a putut trece de FC Hermannstadt, într-un meci care a avut loc joi seară şi s-a văzut în direct la Prima Sport 1. La finalul întâlnirii, George Galamaz a declarat, în emisiunea Fotbal Show, că rezultatul final, 2-2, a fost influenţat decisiv de gafa lui Dawa din minutul 60, care a făcut un fault în propriul careu, a văzut roşu, iar din penalty-ul rezultat sibienii au marcat.

Galamaz, fost fundaş la FCSB, se aşteaptă ca în curând Dawa să iasă din prima echipă, din primul 11, pentru că nu este prima dată când face o astfel de eroare şi vicecampioana are de suferit.

E clar, FCSB pierde puncte pe mâna lui Dawa! În momentul în care eşti în propriul 16 şi tragi de adversar, e clar, e roşu direct! I-a furat adversarul balonul, a fost mai rapid Neguţ, dar e 11 metri clar, e roşu clar!

Sunt curios cât mai e favoritul lui Becali, rămâne de văzut. Trec etapele, FCSB era într-o perioadă bună şi a venit această sincopă”, a declarat George Galamaz în emisiunea Fotbal Show, de la Prima Sport 1.

Faza în urma căreia Dawa a fost eliminat

FCSB, 2-2 cu FC Hermannstadt

FCSB a terminat la egalitate joi, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia FC Hermannstadt, într-o restanţă din etapa a cincea a Superligii.

În restanţa din etapa a cincea, bucureştenii au deschis scorul la Sibiu, prin Compagno, în minutul 8, dar golul a fost anulat. Gazdele au răspuns printr-o ratare uriaşă a lui Daniel Paraschiv, în minutul 10, iar în minutul 13 Silviu Balaure a deschis scorul pentru Hermannstadt.

În minutul 28 Andrea Compagno a obţinut un penalti, după un contact cu portarul Căbuz, iar atacantul italian a transformat cu siguranţă, egalând în minutul 31. FCSB a întors rezultatul după pauză, în minutul 48, când Valentin Creţu a centrat şi Compagno a reuşit „dubla”. Elevii lui Marius Măldărăşanu au egalat în minutul 63, din penalti. Dawa a faultat în careu, a fost eliminat şi Daniel Paraschiv a executat lovitura de pedeapsă.

Tîrnovanu a apărat, dar balonul respins a ajuns tot la Paraschiv care a înscris pentru 2-2. În minutul 90+2 Gabi Iancu a lovit transversala cu un şut, însă s-a terminat la egalitate, 2-2, şi FCSB are 22 de puncte după 9 etape, fiind lider în Superligă. Hermannstadt este pe locul 5, cu 13 puncte.

• HERMANNSTADT: Căbuz - Butean, M. Găman, Ionuţ Stoica, Medina - Dr. Iancu (Bucuroiu 76), Mino Sota, Baba Alhassan (Biceanu 84) – S. Balaure (G. Iancu 70), D. Paraschiv, Neguţ (P. Petrescu 76). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu
  • FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Haruţ, Radunovic – Djokovic (Lixandru 46), Şut (Ovidiu Popescu 46), Olaru - Al. Băluţă (Fl. Coman 46), Compagno (Miculescu 79), Oct. Popescu (Radaslavescu 88). ANTRENOR: Elias Charalambous