Echipa rusă de gimnastică ritmică a anunţat vineri decizia de a se retrage din competiţiile internaţionale programate în acest weekend la Cluj, afirmând că a fost ameninţată de autorităţile locale că nu-şi va putea folosi imnul şi drapelul.
Citește și

Decizia vine după ce primarul Emil Boc a interzis folosirea drapelului şi intonarea imnului Rusiei în cadrul Cupei Mondiale de gimnastică ritmică desfăşurate la Cluj-Napoca în perioada 26-28 iunie. Edilul a transmis Federaţiei Internaţionale de Gimnastică faptul că simbolurile politice ale unui stat agresor nu pot fi utilizate în oraş, ceea ce a determinat delegaţia Rusiei să se retragă din competiţie.
Federaţia internaţională de gimnastică (World Gymnastics) a ridicat la finele luni mai restricţiile impuse ruşilor şi belaruşilor după debutul ofensivei ruse în Ucraina, în 2022, permiţându-le astfel gimnaştilor din cele două ţări să-şi folosească imnul şi culorile naţionale.
Cu toate acestea, autorităţile din Cluj-Napoca, oraş care găzduieşte o etapă a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică în perioada 26-28 iunie, au informat verbal echipa rusă că "drapelul rusesc nu va fi arborat... şi imnul naţional nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câştiga', a precizat Federaţia Rusă de Gimnastică într-un comunicat.
Confruntată cu această ''încălcare gravă a regulilor competiţiei de către organizatori", echipa rusă de gimnastică ritmică a decis să se "retragă din competiţie", se arată în comunicat.
