Bayer Leverkusen rămâne neînvinsă în acest sezon şi face încă un pas spre trofeul Europa League. Marseille - Atalanta s-a terminat indecis Bayer Leverkusen rămâne neînvinsă în acest sezon şi face încă un pas spre trofeul Europa League. Marseille - Atalanta s-a terminat indecis
Olympiakos produce o mare surpriză în semifinalele Conference League. Fiorentina s-a impus în celălalt meci Olympiakos produce o mare surpriză în semifinalele Conference League. Fiorentina s-a impus în celălalt meci
VIDEO | Chelsea - Tottenham 2-0. Radu Drăguşin, rezervă în ”Battle of the Bridge” VIDEO | Chelsea - Tottenham 2-0. Radu Drăguşin, rezervă în ”Battle of the Bridge”
VIDEO | Tânărul Jiri Lehecka profită de abandonul lui Daniil Medvedev şi merge în semifinale la Madrid VIDEO | Tânărul Jiri Lehecka profită de abandonul lui Daniil Medvedev şi merge în semifinale la Madrid
Se conturează o campanie de transferuri stelară la CFR Cluj! Suma uriaşă pe care patronul ”o pune la bătaie” Se conturează o campanie de transferuri stelară la CFR Cluj! Suma uriaşă pe care patronul ”o pune la bătaie”
Unul din cei mai vechi străini din Superliga şi-a anunţat plecarea Unul din cei mai vechi străini din Superliga şi-a anunţat plecarea

Descătuşare pe final. Sahtior - Wolfsburg 3-0. ”Minerii” au câştigat ambele confruntării cu formaţia din Bundesliga şi merg în sferturile de finală la pas

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 5 aug 2020

Şahtior Doneţk s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League, după o victorie cu 3-0, contra lui Wolfsburg. Manşa tur s-a terminat cu 2-1, pentru campioana Ucrainei.

”Minerii” au avut cele mai importante şanse, fără însă a se lipi de gol în primul act. Momentele cheie au fost în repriza secundă, când ambele formaţii au avut un jucător eliminat. Mai întâi, Khocholova a făcut un fault în postură de ultim apărător şi a primit direct cartonaş roşu, în minutul 68.

Două minute mai târziu, echilibrul numeric s-a restabilit, după ce Brooks a primit al doilea galben şi a fost trimis mai repede la vestiar.

Atacurile germanilor au fost spulberate în minutul 88, când Junior Moraes a trimis în forţă din interiorul careului, după o fază creată de Dodo. În prelungiri a venit şi golul secund, noul intrat Solomon a punctat din unghi.

Show-ul nu avea să se oprească aici. În minutul 90+4, Moraes a reuşit dubla şi a stabilit scorul final. Iar după cele două meciuri, Sahtior a dispus cu 5-1 de Wolfsburg, la general.

Ritmul mai bun de joc care a dus la calificarea lui Sahtior se poate explica prin faptul că ucrainienii au avut meciuri oficiale până de curând. Ultima partidă de campionat s-a terminat pe 19 iulie, în timp ce Wolfsburg a disputat ultimul meci cu miză la data de 27 iunie.

Şahtior: Pyatov - Dodo, Kryvtsov, Khocholava, Matviyenko - Marcos Antonio (74 Kovalenko), Stepanenko - Marlos (77 Solomon), Patrick, Taison - Junior Moraes

Wolfsburg: Casteels - Brooks, Pongracic, Tisserand - Roussillon (83 Klaus), Arnold, Schlager, Brekalo (76 Guilavogui)- Ginczek (61 Marmoush), Weghorst, Victor