VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Oaspeţii au deschis scorul VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Oaspeţii au deschis scorul
"Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV "Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV
Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone
John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul
Naţionala României se reuneşte duminică, pentru dubla cu Cehia din faza play-off CM2025 Naţionala României se reuneşte duminică, pentru dubla cu Cehia din faza play-off CM2025
VIDEO | FCSB - Farul, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Farul, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă. Echipele probabile!

Diana Ion şi Andreea Taloş, pe locurile 9-10 în finala mondială de sală la triplusalt

Atletism Publicat de Daian Cutu pe 3 mar 2024

Atletele Diana Ion şi Andreea Taloş s-au clasat, duminică, pe locurile 9, respectiv 10, în finală la triplusalt, la Campionatul Mondial de sală, de la Glasgow.

Diana Ion s-a clasat pe locul 9, după sărituri care au măsurat, în ordine, 13.52 metri, 13.73, 13.62. La rândul său, Elena Andreea Taloş a încheiat finala pe locul 10, cu sărituri care au măsurat 13.65 metri, 13.64, 13.60. La ora transmiterii acestei ştiri, finala probei continuă cu primele opt clasate.

Ultima reprezentare pentru România la CM de sală va fi în finală la săritura în lungime, prin Alina Rotaru Kottman.

Anterior, Daniela Stanciu s-a clasat pe locul 10 în finală la săritura în înălţime, Andrea Miklos a fost pe 7 la 400 metri (51.83 secunde), iar Claudia Bobocea şi Petronela Simiuc-Burr nu au trecut de serii la 1.500 metri.

Este cea de-a 19-a ediţie a CM de sală, iar în Scoţia sunt prezenţi peste 650 de sportivi din 130 de ţări, care concurează în 26 probe (13 feminin, 13 masculin).

La ediţia CM de sală din 2022 (Belgrad), România a deplasat 11 sportivi, iar cea mai bună clasare a fost obţinută la 1.500 metri, de Claudia Bobocea – locul 9. Opt ani au trecut de când România a câştigat medalii la CM de sală, în 2016, prin Andrei Gag (argint la aruncarea greutăţii) şi ştafeta feminină 4x400 m (bronz).

Următoarea ediţie a Campionatului Mondial de sală va avea loc la Nanjing (China), în 2025.