Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren
Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt" Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt"
Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină

Dusan Uhrin, mulţumit de egalul lui Dinamo cu Sepsi. Jucătorii remarcaţi de antrenorul ”câinilor”

Dinamo Publicat pe 20 mar 2022

Dusan Uhrin a fost mulţumit de anumite detalii ale meciului disputat de Dinamo cu Sepsi, terminat la egalitate, scor 0-0. Antrenorul a remarcat şi câţiva jucători ai ”câinilor”, pe Irobiso şi pe portarul Eşanu.

Eşanu a făcut o repriză secundă foarte bună. Nu doar prin intervenţii, ci şi prin tragerile de timp care au ajutat Dinamo să scoată o remiză cu Sepsi, 0-0, care o poate ajuta la finalul play-out-ului să se salveze de la retrogradare.

Au avut ocazii foarte mari, Eşanu a făcut o repriză secundă excelentă. Am avut şi noi ocazii, în ambele reprize, puteam marca. Avem probleme cu accidentările, e greu aşa să pregăteşti un meci. Irobiso a jucat şi fundaş central, a fost cel mai bun jucător al nostru, alături de Eşanu.

Am văzut că fundaşii centrali au început să aibă probleme şi trebuia să schimb ceva. Irobiso e înalt, are o tehnică bună, loveşte balonul cu capul.

Pregătirea fizica are legătură cu aceste accidentări, e şi un virus la echipă şi sunt jucători cu febră. O să le dau liber două zile, dar aceste două săptămâni nu sunt de ajuns”, a spus Dusan Uhrin.

Dinamo a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a doua a play-out-ului Ligii 1.

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

Dinamo: Eşanu – Giafer (Bani ’70), Aloe, Jovanovic (Patriche ’49, Morar ‘76) – De Moura, J. Rodriguez, Răuţă (Ivanov ’70), Filip – Matei, Grădinaru – Irobiso. Antrenor: Dusan Uhrin

Sepsi: Niczuly – Aganovic (Ispas ’72), Ninaj, Mitrea, Dumitrescu – Bărbuţ (Luckassen ’67), Păun, Eder Gonzales, Ştefănescu (Askovski ’80) – Golofca, Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. FC Botoşani – 29 de puncte, 2. FC Rapid – 26, 3. Sepsi – 24, 4. UTA Arad – 23, 5. U Craiova 1948 – 21, 6. Chindia Târgovişte – 19, 7. CS Mioveni – 15, 8. FC Dinamo – 10, 9. Academica Clinceni – 7, 10. Gaz Metan Mediaş – -1.