Victor Piţurcă a comentat transferul lui Darius Olaru în Belgia.
Citește și

Darius Olaru şi-a încheiat drumul la FCSB, după şase sezoane petrecute în tricoul roş-albastru. Căpitanul fostei campioane a României a fost transferat de Union Saint-Gilloise. Vicecampioana Belgiei va plăti trei milioane de euro pentru serviciile sale.
Victor Piţurcă are încredere în calităţile mijlocaşului, dar în sfătuieşte să renunţe la gesturile pe care le are pe teren.
„Olaru e norocos că a ajuns la vicecampioana Belgiei, nu este uşor să pătrunzi acolo. Important este ce va face acolo. Eu zic că e un pas uriaş înainte pentru Olaru. Depinde foarte mult de el să se impună, pentru că fotbalul din Belgia este destul de dur.
Este alt ritm faţă de campionatul nostru. Să nu văd că, după un an de zile, se vorbeşte că revine iar la FCSB, cum s-a întâmplat cu alţi jucători. Este foarte important să-şi schimbe acele gesturi, pentru că nu mai merge cum se întâmpla aici… la fiecare atingere, mima şi cădea.
„E maximum ce se putea lua pe Olaru”
Eu sper să reuşească, deoarece este un jucător cu calităţi bune. Sper să reprezine bine fotbalul românesc în campionatul belgian, pentru ca şi alţi jucători să facă pasul acolo.
(n.r. FCSB ar fi putut să obţină mai mult de trei milioane de euro pe Olaru?) Eu cred că ăsta e maximum maximorum ce se putea lua pe Darius Olaru. Avea deja o vârstă, începuse şi el să scadă ca nivel la FCSB. Este o mutare bună atât pentru el, cât şi pentru club”, a spus Victor Piţurcă pentru ProSport.
