Bianca Ghelber s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, cu 6 centimetri peste barem Bianca Ghelber s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, cu 6 centimetri peste barem
Novak Djokovic nu va participa la turneul Masters 1000 de la Madrid Novak Djokovic nu va participa la turneul Masters 1000 de la Madrid
VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari 3-1. Portarul Vâlceanu, gafă explicabilă VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari 3-1. Portarul Vâlceanu, gafă explicabilă
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament

”E un alt meci, am mai jucat cu ea de câteva ori”. Adversară dificilă pentru Simona Halep, în ”sferturile” de la Bad Homburg

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 23 iun 2022

Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Bad Homburg, din Germania.

Halep a învins-o în optimi pe slovena Tamara Zidansek, numărul 58 mondial, scor 6-0, 6-3. În faza următoare, românca o va întâlni pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 WTA şi favorită 6.

Prin accederea în sferturi, Halep şi-a asigurat un premiu de 5.000 de euro şi 60 de puncte. În turul 1, sportiva noastră a trecut de Katerina Siniakova, scor 4-6, 6-3, 6-4. Fostul lider WTA va evolua în runda următoare cu americanca Amanda Anisimova, locul 25 WTA.

”Am jucat foarte agresiv, sunt fericită de modul în care am jucat. Mă bucur că mai joc cel puţin un meci aici.

Vreau să le mulţumesc tuturor celor care au venit la meci, au făcut o atmosferă superbă, e foarte plăcut să joci aici.

E un alt meci, am mai jucat cu ea de câteva ori, dar acum va fi pe iarbă, e diferit. Cu siguranţă voi fi pregătită”,
a spus Halep, după succesul cu Zidansek.