Echipa de implementare VAR a precizat, miercuri, după comentarii apărute în spaţiul public referitoare la golul anulat în partida FCU 1948 Craiova – Politehnica Iaşi, în minutul 56, că analiza arbitrilor din camera VAR a fost corectă.
Toţi paşii necesari pentru analizarea unei situaţii de ofsaid au fost parcurşi în mod corect, se arată în comunicatul postat pe site-ul FRF.
Citește și
Confuzia a fost generată de faptul că imaginea folosită pentru publicul spectator nu a fost din unghiul utilizat pentru analiza acestei situaţii, a adăugat echipa de implementare VAR.
Echipa FCU Craiova a încheiat la egalitate marţi, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Poli Iaşi, în primul meci al etapei a 28-a. Ambele echipe au avut câte un gol anulat de VAR.
Oaspeţii au marcat în minutul 56, prin Kabran, după o fază creată de Martac, un şut al lui Bettaieb respins de Robert Popa, iar suedezul a trimis în plasă. După aproape patru minute de aşteptare, golul a fost anulat de VAR, pentru un ofsaid. Gazdele au avut şi ele un gol anulat, în minutul 76, atunci când Sidibe a înscris, dar a comis henţ.
Vezi analiza VAR aici.