Ultima oră
VIDEO | Unirea Slobozia - Csikszereda, astăzi, de la 11:30, în direct pe Prima Sport 1! Ciucanii pot urca pe loc de play-off VIDEO | Unirea Slobozia - Csikszereda, astăzi, de la 11:30, în direct pe Prima Sport 1! Ciucanii pot urca pe loc de play-off
VIDEO | Hermannstadt - Oţelul, ASTĂZI, de la 17:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Meci important pentru la play-off VIDEO | Hermannstadt - Oţelul, ASTĂZI, de la 17:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Meci important pentru la play-off
VIDEO | UTA - FCU Craiova, ASTĂZI, de la 14:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Arădenii continuă să spere la play-off VIDEO | UTA - FCU Craiova, ASTĂZI, de la 14:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Arădenii continuă să spere la play-off
VIDEO | Farul - CFR Cluj, sâmbătă, de la 20:00, în direct, pe Prima Sport 1 şi online pe platforma PrimaPlay.ro

VIDEO | Farul - CFR Cluj, sâmbătă, de la 20:00, în direct, pe Prima Sport 1 şi online pe platforma PrimaPlay.ro
VIDEO | Lazio - AC Milan 0-1. Gazdele au avut trei jucători eliminaţi VIDEO | Lazio - AC Milan 0-1. Gazdele au avut trei jucători eliminaţi
VIDEO | Freiburg - Bayern 2-2. Titlul se îndepărtează de bavarezi VIDEO | Freiburg - Bayern 2-2. Titlul se îndepărtează de bavarezi

Edi Iordănescu s-a bazat pe 43 de jucători în campania pentru Euro 2024. Din ce judeţe provin aceştia

Echipa nationala Publicat de Tudor Moisa pe 28 nov 2023
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38206/21402057/1/romania-andorra-preliminariile-c-e-2024-15-10-2023-6.jpg

Selecţionerul Edward Iordănescu s-a bazat pe 43 de jucători în campania de succes pentru EURO 2024. FRF a prezentat zonele de unde provin aceştia, la judeţe dominând Olt şi Constanţa.

Sunt trei tricolori din aceste preliminarii născuţi în afara graniţelor României, este vorba de Mario Camora (Portugalia), Ianis Hagi (Turcia) şi Bogdan Racoviţan (Franţa). Ceilalţi 40 din totalul de 43 acoperă toate regiunile istorice ale României.

Judeţele care au furnizat cei mai mulţi tricolori sunt, la egalitate, Constanţa şi Olt, fiecare cu câte 4 nume. Imediat după este Dâmboviţa, cu 3 reprezentanţi.

CAPITALĂ – 7

Florin Niţă, Ionuţ Radu, Radu Drăguşin, Ionuţ Nedelcearu, Răzvan Marin, Denis Drăguş, Alex Dobre

MUNTENIA – 7

Marian Aioani (Ilfov), Valentin Ţicu (Prahova), Florin Tănase (Dâmboviţa), Valentin Mihăilă (Dâmboviţa), Octavian Popescu (Dâmboviţa), Florinel Coman (Brăila), Daniel Bîrligea (Brăila)

ARDEAL – 6

Horaţiu Moldovan (Cluj), Olimpiu Moruţan (Cluj), Andrei Raţiu (Alba), Nicolae Stanciu (Alba), Darius Olaru (Sibiu), Andrei Artean (Hunedoara)

OLTENIA – 5

Nicuşor Bancu (Olt), Andres Dumitrescu (Olt), Vladimir Screciu (Olt), Marius Ştefănescu (Olt), Tudor Băluţă (Dolj)

MOLDOVA – 4

Ştefan Târnovanu (Iaşi), Andrei Burcă (Bacău), Vasile Mogoş (Vaslui), Louis Munteanu (Vaslui)

DOBROGEA – 4

Cristi Manea (Constanţa), Andrei Borza (Constanţa), Alexandru Cicâldău (Constanţa), Denis Alibec (Constanţa)

BANAT – 3

Deian Sorescu (Caraş-Severin), Raul Opruţ (Caraş-Severin), Marius Marin (Timiş)

CRIŞANA – 3

Adrian Şut (Bihor), George Puşcaş (Bihor), Dennis Man (Arad)

MARAMUREŞ – 1

Adrian Rus (Satu Mare).

 

mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri