Ultima oră
După aproape un deceniu, Dani Ceballos părăseşte Real Madrid După aproape un deceniu, Dani Ceballos părăseşte Real Madrid
Senegal – Irak 5-0. Africanii au speculat eliminarea timpurie şi au defilat pe teren Senegal – Irak 5-0. Africanii au speculat eliminarea timpurie şi au defilat pe teren
Norvegia – Franţa 1-4. Dembele a făcut recital contra rezervelor scandinavilor Norvegia – Franţa 1-4. Dembele a făcut recital contra rezervelor scandinavilor
Willner Rivas, căpitanul echipei naţionale a Venezuelei, şi familia sa au fost daţi dispăruţi după cutremurele care au lovit ţara Willner Rivas, căpitanul echipei naţionale a Venezuelei, şi familia sa au fost daţi dispăruţi după cutremurele care au lovit ţara
Massimo Calvelli, fost şef la ATP, este directorul general al AC Milan Massimo Calvelli, fost şef la ATP, este directorul general al AC Milan
David Popovici a reuşit cel mai bun timp din carieră în proba de 50 de metri liber David Popovici a reuşit cel mai bun timp din carieră în proba de 50 de metri liber

Eugen Neagoe rămâne optimist după remiza obţinută în Cupa României: „Avem şanse”

Cupa României Publicat de Prima Sport pe 30 oct 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Echipa UTA Arad a dispus joi, pe teren propriu, scor 1-0, de formaţia ploieşteană Petrolul, într-un meci din grupa B a Cupei României.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38111/22219450/1/uta-arad-fc-petrolul-ploiesti-cupa-romaniei-betano-30-10-2025-1.jpg

Arădenii au avut prima mare ocazie a partidei, în minutul 30, când David Barbu a scăpat în careul ploieştean, talonat de Onguene, însă portarul Krell l-a blocat. După numai trei minute, însă, gazdele au deschis scorul, prin Valentin Costache, care a finalizat după o acţiune a lui Tzionis.

Arădenii au fost aproape de majorarea avantajului în minutul 54, la lovitura de cap a lui Benga, scoasă de Krell.

Ploieştenii au egalat în minutul 78, printr-un jucător intrat la pauză, Marian Chică-Roşă, şi UTA Arad – Petrolul Ploieşti s-a încheiat 1-1.

La finalul meciului, Eugen Neagoe a oferit mai multe declaraţii. Tehnicianul ploieştenilor a criticat jocul elevilor săi din prima repriză.

"Este o grupă foarte grea. Va fi dificil să ne calificăm cu echipele pe care le avem în grupă. Avem şanse şi noi şi UTA. Este un rezultat echitabil cred, prima repriză a fost a lor, au şi marcat. În repriza a doua am jucat altceva, ne-a aparţinut în total. Am controlat jocul în totalitate. Încă nu am discutat de partida cu Botoşani.

Este o echipă bună, e pe primul loc, pe merit, bravo lor. Au un antrenor bun, cu experienţă. Ştie să-i ţină în mână. Sper să câştigăm luni seara, să câştigăm cele 3 puncte. Băieţii sunt ok, profesionişti. Nu mi-a plăcut prima repriză deloc. A doua repriză au jucat cum trebuie, cu multă personalitate, cu încredere. Aşa aş fi vrut să fi fost aşa tot meciul", a declarat Eugen Neagoe, la finalul partidei cu UTA.

În clasamentul grupei B conduce Universitatea Craiova, cu trei puncte, urmată de FCSB, tot trei puncte, despărţite însă de golaveraj. Petrolul şi UTA îşi împart locurile 3-4, cu câte un punct.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Cupa României

Ultimele articole Toate articolele