Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren
Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt" Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt"
Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină

EXCLUSIV ǀ Răzvan Pleşca, sincer! Echipa din SuperLigă care l-a dezamăgit: ”Mă aşteptam să fie în play-off, dar nu cred că va retrograda”

FC U Craiova 1948 Publicat pe 23 ian 2023

FC U Craiova este una dintre echipele care dezamăgesc în acest sezon, multe voci din fotbalul românesc declarând că se putea bate cu şanse reale la play-off-ul SuperLigii, luând în calcul lotul de care dispune, bugetul pus la dispoziţie de Adrian Mititelu, dar şi salariile prin care atrage jucători importanţi.

Răzvan Pleşca, fost portar la Gaz Metan Mediaş, specialist Prima Sport, a declarat în emisiunea Fotbal Show că îi vedea pe olteni capabili să intre în top şase la final de sezon regular. Însă, dată fiind conjunctura actuală, în care trupa lui Napoli mai are doar şanse teoretice, o pune în categoria play-out-ului, dar nu cu posibilitatea retrogradării.

Nu văd FC U Craiova să aibă emoţii pentru evitarea retrogradării, are un lot mult prea puternic! Are buget, are lot, oferă salarii importante, cred că se putea bate la play-off în acest sezon”, a declarat Răzvan Pleşca în emisiunea Fotbal Show.

FC U Craiova, 1-1 cu UTA

FC U Craiova a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, cu formaţia arădeană UTA, scor 1-1, într-un meci care a contat pentru etapa a 22-a din Superligă şi nu a beneficiat de VAR.

Gazdele au deschis scorul în minutul 22, prin Baeten, care a împins în plasă un balon trimis de Bauza. Postolachi a egalat pentru arădeni în minutul 72, când a primit de la Ubbink şi l-a învins pe Gurău cu un şut de la marginea careului.

Partida de la Craiova nu a beneficiat de sistemul VAR, din cauza unor probleme tehnice la instalaţia electrică. A fost al 12-lea meci consecutiv fără victorie pentru UTA Arad, care are 20 de puncte şi este pe locul 15. FCU Craiova este pe poziţia a 10-a, cu 24 de puncte.

• FC U CRAIOVA: Gurău - Negru, Duarte, Paramatti- Huyghebaert - Asamoah, Albu - Baeten, Bauza, Bahassa (Mascarenhas 87) - Chiţu (G. Ganea 73). ANTRENOR: Nicolo Napoli
  • UTA Arad: F.Iacob - Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu (Chindriş 46) – Cascini (Anton 65), Ubbink, Batha – Stahl (Postolachi 57), Keşeru (Miloevic 65), Pop (Şteaua 85). ANTRENOR: Laszlo Balint