![//i0.1616.ro/media/581/3142/38109/19232235/1/mailat.jpg](http://i0.1616.ro/media/581/3142/38109/19232235/1/mailat.jpg?width=960)
Sebastian Mailat este al doilea fotbalist de la CFR care se mută în această iarnă la „U” Cluj. Recent, fundaşul Andrei Mureşan a semnat Universitatea Cluj. Fotbalistul în vârstă de 34 de ani a semnat la finele săptămânii trecute un contract valabil un an şi jumătate, cu opţiune de prelungire.
În vârstă de 22 de ani, Mailat a fost format la LPS Banatul şi este cotat la 650.000 de euro. A ajuns la CFR Cluj în 2017, sosit de la Poli Timişoara, dar nu a reuşit să prindă un post de titular în Gruia. În 2019 nu a intrat prea mult în vederile lui Dan Petrescu şi a fost împrumutat la Gaz Metan, însă nu a reuşit să se impună nici la Mediaş.