Ultima oră
Curacao - Coasta de Fildeş 0-2. Nu a fost loc de surprize! ”Elefanţii” merg în faza următoare Curacao - Coasta de Fildeş 0-2. Nu a fost loc de surprize! ”Elefanţii” merg în faza următoare
Ecuador – Germania 2-1. Sud-americanii bifează un succes de răsunet şi mai păstrează speranţe Ecuador – Germania 2-1. Sud-americanii bifează un succes de răsunet şi mai păstrează speranţe
EXCLUSIV | Alexandru Pantea s-a despărţit de FCSB. MM Stoica a anunţat unde va evolua. ”Trebuie să facă vizita medicală” EXCLUSIV | Alexandru Pantea s-a despărţit de FCSB. MM Stoica a anunţat unde va evolua. ”Trebuie să facă vizita medicală”
Pe ce stadion va juca FCSB în Conference League! Anunţul lui MM Stoica: ”Am făcut la UEFA!” | VIDEO EXCLUSIV

Pe ce stadion va juca FCSB în Conference League! Anunţul lui MM Stoica: ”Am făcut la UEFA!” | VIDEO EXCLUSIV
Mihai Stoica, reacţie după ce Florin Tănase a decis să nu îşi prelungească contractul cu FCSB: „Îmi doresc jucători super motivaţi, să se gândească numai la fotbal” | VIDEO EXCLUSIV Mihai Stoica, reacţie după ce Florin Tănase a decis să nu îşi prelungească contractul cu FCSB: „Îmi doresc jucători super motivaţi, să se gândească numai la fotbal” | VIDEO EXCLUSIV
Patrik Schick şi-a anunţat retragerea de la naţională. ”În fotbalul ceh trebuie să se schimbe multe lucruri” Patrik Schick şi-a anunţat retragerea de la naţională. ”În fotbalul ceh trebuie să se schimbe multe lucruri”

EXCLUSIV VIDEO ǀ Banciu, despre arbitrul care a dictat penalty în West Ham - FCSB: "El e cel care a adus fără voia lui VAR-ul în Franţa! L-a furat pe Marcelo Bielsa"

FCSB Publicat pe 9 sep 2022
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38227/20854419/1/radu-banciu.png

Jurnalistul Radu Banciu a abordat în cadrul emisiunii de tip ”one man show”, pe care o realizează la Prima Sport, subiectul care a stârnit cele mai puternice controverse în România, după partidele din deschiderea grupelor Conference League: penalty-ul din care a fost egalată FCSB, care domina surprinzător jocul, de către West Ham, în minutul 69 al meciului terminat cu victoria londonezilor, 3-1.

Banciu a amintit despre o greşeală mare de arbitraj comisă de acelaşi Benoît Bastien, la un meci dintre Marseille şi Lyon, din sezonul 2014-2015, împotriva OM. La acea vreme, echipa de suflet a ”Consulului” avea să piardă Ligue 1 din cauza gafei lui Benoît Bastien. În stilul său caracteristic, Radu Banciu a spus despre centralul partidei West Ham – FCSB că este motivul pentru care VAR a ajuns în campionatul Franţei.

”Domnul Cristian Geambaşu scrie astăzi în Gazeta Sporturilor că moartea reginei Elisabeta a II-a, ieri, 8 septembrie 2022, la vârsta de 96 de ani, în prima repriză a meciului West Ham United – FCSB, ar fi dus la înfrângerea echipei bucureştene, net superioară în prima repriză, la Londra, şi că arbitrul meciului Benoît Bastien ar fi făcut o pomană în partea a doua, tocmai ca să le aducă un omagiu colegilor de peste canal.

Vedeţi că atunci când vă arde pe dumneavoastră, domnu’ Cristian Geambaşu şi distinşi colegi, imediat puneţi degetul pe rană! Dar pe mine când mă fura Benoît Bastien, de ce nu scriaţi niciodată nimic? Dumneavoastră stiţi că Benoît Bastien este cel care a adus, sigur, fără voia domniei sale, VAR-ul în Franţa. El este cel care l-a furat pe Don Marcelo Bielsa, în 2014-2015, când ne-a anulat golul ăla cu Lyon, în momentul în care călăream campionatul, domnul Bastien s-a făcut că nu vede, apoi pe reluări, că nu exista VAR, cum vă explicam la vremea respectivă, s-a văzut că mingea intrase cu toată circumferinţa în poartă. A ieşit un scandal monstruos, căci OM ar fi câştigat campionatul probabil dacă nu...

Şi uite aşa din sezonul următor s-a luat în discuţie serios introducerea unei unelte, unui subterfugiu ocular, care să faciliteze cumva jocul, nu pe bandiţi şi pe trădători. Deci, de asta uneori e bine să mă mai ascultaţi, domnu’ Geambaşu. Pentru că spuneaţi că mă plâng când mă fură arbitrul. Noi care adeseori făceam astfel de investigaţii, astfel de incursiuni, când eram furaţi la drumul mare de toţi arbitrii, ziceau ăştia că mă plâng, că vorbesc doar de OM. Pei, vedeţi, v-a furat monsieur Bastien, ca să vedeţi cum e la noi în campionat.”, a povestit realizatorul emisiunii ”Fotbal All Inclusive”, Radu Banciu, în direct la Prima Sport 2.

Ion Crăciunescu susţine că a fost penalty

Ion Crăciunescu, fostul mare arbitru, a comentat penalty-ul pe care West Ham l-a primit în partida cu FCSB, de joi seară, pierdută de echipa lui Nicolae Dică, scor 1-3. Crăciunescu a declarat, chiar dacă au fost voci care întăreau ideea că lovitura de pedeapsă a fost acordată greşit, că arbitrul a luat decizia corect.

Fostul mare arbitru a explicat faza într-un mod cât se poate de simplu, anume că Târnovanu a ieşit greşit pe centrare, nu a lovit balonul, iar astfel s-a izbit de adversar, de Cornet, şi se impunea sancţiunea care s-a şi luat. Doar dacă portarul FCSB-ului lovea balonul nu s-ar fi dat penalty, în opinia lui Crăciunescu.

Portarul nu joacă mingea, adversarul o joacă. Dacă lovea mingea, nu era penalty, dar nu o loveşte şi e penalty. E dispută pentru balon, dar Târnovanu vrea să joace mingea, nu o joacă şi ajunge în contact cu cel care o joacă. Atacantul loveşte mingea”, a spus Crăciunescu, la Pro Arena.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

FCSB

Ultimele articole Toate articolele