VIDEO | Meci uluitor în NBA! Denver Nuggets a recuperat un deficit de 20 puncte şi a învins-o pe LA Lakers în ultima secundă VIDEO | Meci uluitor în NBA! Denver Nuggets a recuperat un deficit de 20 puncte şi a învins-o pe LA Lakers în ultima secundă
VIDEO | FC Botoşani - Dinamo, ASTĂZI, de la 19:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Duelul suferinţei în play-out VIDEO | FC Botoşani - Dinamo, ASTĂZI, de la 19:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Duelul suferinţei în play-out
VIDEO | FC Voluntari - FCU Craiova, astăzi, de la 17:00, în direct la Prima Sport 1! Partidă crucială pentru evitarea retrogradării VIDEO | FC Voluntari - FCU Craiova, astăzi, de la 17:00, în direct la Prima Sport 1! Partidă crucială pentru evitarea retrogradării
Flavius Stoican a semnat! Flavius Stoican a semnat!
VIDEO | De necrezut! Vedetele de la Inter au încins o horă pe o melodie românească VIDEO | De necrezut! Vedetele de la Inter au încins o horă pe o melodie românească
VIDEO | FC Sevilla - Mallorca 2-1. Final de sezon liniştit pentru andaluzi VIDEO | FC Sevilla - Mallorca 2-1. Final de sezon liniştit pentru andaluzi

Feyenoord, scor fluviu cu Şahtior Doneţk. Juventus, Manchester United şi Sevilla s-au calificat mai departe

Europa League Publicat pe 16 mar 2023

Feyenoord Rotterdam a învins joi, pe teren propriu, scor 7-1, formaţia ucraineană Şahtior Doneţk, în manşa secundă a optimilor Ligii Europa. În sferturi mai merg Juventus, victorioasă la Freiburg, Manchester United – victorie cu Betis Sevilla şi FC Sevilla.

Feyenoord Rotterdam s-a calificat în sferturile Ligii Europa după ce a surclasat pe ucrainienii de la Şahtior Doneţk cu 7-1 în returul de la Rotterdam. La pauză a fost 3-0 pentru olandezi care merg mai departe cu scorul general de 8-2. Pentru Şahtior este una din cele mai severe înfrângeri suferită în cupele europene, după un 0-7 înregistrat în ediţia 2014-15 din Liga Campionilor, pe terenul lui Bayern Munchen.

Manchester United câştigase turul, din Anglia, cu 4-1, dar s-a impus şi la Sevilla, în faţa lui Betis. Unicul gol al meciului a fost înscris de Rashford.

Juventus s-a impus la Freiburg după ce câştigase prima manşă, de la Torino, cu 1-0. Vlahovic a deschis scorul dintr-un penalti comis de Manuel Gulde în finalul primei reprize, jucătorul german fiind şi eliminat de pe teren. Chiesa a stabili scorul final în ultimele secunde ale meciului.

Fenerbahce s-a impus cu 1-0 în faţa spaniolilor de la FC Sevilla, prin golul lui Enner Valencia, din penalti, dar mai departe, în sferturi, merge FC Sevilla, victorioasă în prima manşă cu 2-0.

Rezultate înregistrate joi în meciurile manşei secunde din optimile Ligii Europa

• Feyenoord Rotterdam - Şahtior Doneţk 7-1 (Gimenez 9, Kökçü 24, 38 penalti, Idrissi 49, 60, Jahanbakhsh 64, Danilo Pereira 67 / Kelsy 87);
  • Betis Sevilla – Manchester United 0-1 (Rashford 56);
  • Freiburg – Juventus 0-2 (Vlahovic 45 penalti, Chiesa 90+5);
  • Fenerbahce – FC Sevilla 1-0 (E. Valencia 41 penalti).

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile şi semifinalele Ligii Europa va avea loc în ziua de 17 martie, iar faza sferturilor a fost programată pentru luna aprilie.