VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund
Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată
Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV
Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!” Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!”
VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie
Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off"  | EXCLUSIV Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off" | EXCLUSIV

Fiorentina, calificare dramatică în finala Conference League, unde va întâlni West Ham

Conference League Publicat pe 19 mai 2023

Finala Conference League din acest an se va juca între West Ham şi Fiorentina. Englezii au trecut în penultimul act de AZ Alkmaar (scor 3-1 la general), iar italienii au învins FC Basel (scor 4-3 la general).

Prima care s-a calificat în finala Conference League a fost West Ham, care a reuşit să se impună şi în retur. A învins cu 1-0 pe terenul lui AZ Alkmaar, în urma golului marcat de Pablo Fornals, în minutul 90+4.

În tur, West Ham a trecut cu 2-1 de Alkmaar, dar a fost condusă la pauză. A deschis scorul Tijjani Reijnders, în minutul 41, iar reuşitele victoriei fostei adversare a FCSB-ului au venit din partea lui Mohamed Said Benrahma, în minutul 67, de la 11 metri, şi Michail Antonio, în minutul 76.

Referitor la a doua semifinală, a fost nevoie de prelungiri pentru a se face diferenţierea. După 90 de minute a fost 2-1 pentru Fiorentina, rezultat care s-a înregistrat şi în tur, în Italia, dar pentru elveţienii de la Basel.

În retur, Fiorentina a marcat pentru 1-0 în minutul 35, prin Nicolas Gonzalez, dar elveţienii au egalat la numai 10 minute de la reluarea părţii secunde, prin Zeki Amdouni. Jocul a intrat în prelungiri după ce a punctat acelaşi Nicolas Gonzalez în minutul 72.

S-a marcat apoi în finalul reprizei secunde adiţionale. Italienii au dat lovitura în minutul 120+9, prin Antonin Barak, şi s-au calificat în finala Conference League.